RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Polscy himalaiści z wyprawy na Nanda Devi East ruszyli na pomoc zasypanym przez lawinę

Nanda Devi – masyw górski w Himalajach Garhwalu, w zachodniej części Himalajów Wysokich, w skład którego wchodzi wierchołek Nanda Devi East o wysokości 7434 m n.p.m.(fot. Vishal Bhatnagar/NurPhoto via Getty Images)

Do uczestników polskiej wyprawy na Nanda Devi East dotarła w sobotę informacja o lawinie, w której ucierpieć mieli uczestnicy międzynarodowej wyprawy działającej w rejonie Nanda Devi. Polscy alpiniści postanowili udzielić pomocy poszkodowanym kolegom.

80. rocznica pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje. Na Nanda Devi East ruszają następcy

W 80. rocznicę pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje i zdobycia Nanda Devi East (7434 m) w sobotę wyrusza ekspedycja, której celem jest uczczenie...

zobacz więcej

Następnego dnia po odebraniu dramatycznej informacji pięcioosobowa grupa wspinaczy wyruszyła na pomoc. Zespół w składzie Rafal Fronia, Jan Lenczowski, Bartlomiej Szeliga, Filip Babicz i Oswald Rodrigo Pereira wyruszył z wioski Rilkot i po trzech etapach trekkingu, po dziewięciu godzinach dotarł do obozu bazy w rejonie gdzie zeszła lawina. W poście na Facebooku zespół wyprawy NDE (Nanda Devi East) informuje, że polscy himalaiści niestety potwierdzili informację, że siedmiu członków międzynarodowej wyprawy oraz oficer łącznikowy zaginęli podczas próby zdobycia dziewiczego sześciotysięcznika.

Jak informują polscy wspinacze, w BC (base camp – j. ang. obóz baza) pozostały cztery osoby z wyprawy, które jeszcze tego samego dnia zostały ewakuowane śmigłowcem.

Piątka Polaków pozostała w bazie i oczekuje na dotarcie pozostałych członków wyprawy.

Polska wyprawa na Nanda Devi East wyruszyła 25 maja br. w 80. rocznicę pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje. Celem wyprawy jest uczczenie wyczynu z 1939 r. i ponowne zdobycie szczytu Nanda Devi East (7434 m).źródło:
Zobacz więcej