RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zmiana konstytucji i „rozmontowanie instytucji centralnych”. Ujawniono program polityczny PO

Radykalne rozmontowanie instytucji centralnych, wprowadzenie „współczesnego rozbicia dzielnicowego”, zmiana konstytucji, likwidacja ministerstw, legalizacja związków partnerskich i adopcji dzieci przez takie związki – to program polityczny przygotowany dla liderów opozycji, do którego dotarło Radio WNET. Program ma zostać ogłoszony 4 czerwca w Gdańsku. Rzecznik PO Jan Grabiec oświadczył, że ujawniony program nie ma nic wspólnego z jego partią.

Sienkiewicz o administracji państwowej: Tam jest coraz więcej kobiet. Jakość spada

– Rozkłada się nam cały sektor publiczny – ocenił polityk Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz. Były minister spraw wewnętrznych...

zobacz więcej

Radio WNET opublikowało zdjęcia programu politycznego dla Platformy Obywatelskiej, przygotowanego przez ekspertów – prawnika prof. Macieja Kisilowskiego i Pawła Lisiewicza, byłego szefa gabinetu Bronisława Komorowskiego – którego wprowadzenie w życie ma dać zjednoczonej opozycji wygraną w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu.

Program „Wielka Polska Obywatelska” w swych założeniach ma także pokazać, jak funkcjonować ma państwo, kiedy Prawo i Sprawiedliwość zeszłoby do opozycji, a politycy opozycji obsadziliby najwyższe stanowiska państwowe.

Ujawniony przez dziennikarzy program ma stanowić „podstawę dla wystąpień programowych liderów opozycji, przygotowywanych na uroczystości 4 czerwca w Gdańsku”.

Jak zaznacza WNET „propozycje zapisane w dokumencie silnie współgrają z wcześniejszymi medialnymi wystąpieniami autorów, szczególnie prof. Kisilowskiego, oraz z propozycjami programowymi zgłaszanymi przez Platformę Obywatelską m.in. w kampanii samorządowej”.

Plan opublikowany przez dziennikarzy – jak zaznaczono – „jest zdecydowanie dalej idący w kierunku zmiany podstawowych zasad ustroju naszego państwa, niż wszelkie wcześniejsze propozycje wysuwane przez polityków obozu zjednoczonej opozycji”.

Autorzy programu wskazują, że opozycja 4 czerwca powinna „ogłosić program gruntownych zmian w Konstytucji RP, w ogólnym zarysie polegających na osłabieniu centralnych instytucji państwa, na rzecz tzw. niezależnych instytucji kontroli władzy, zwłaszcza sądów oraz organów samorządowych, szczególne tych szczebla wojewódzkiego. Program ma być adresowany do wszystkich polityków i samorządowców, którzy bezpośrednio nie brali udziału w naruszaniu porządku demokratycznego”.

Wałęsa ostrzega przed „krwawą wojną domową”. „Mam gdzieś patriotyzm”

– Ja się wszystkiego spodziewałem. Dzisiejszy stan moralno-polityczno-patriotyczny w Polsce jest taki jaki jest i trudno się dziwić. Trudno się...

zobacz więcej

Program ma być skierowany do szerokiego grona wyborców, którzy swoje polityczne upodobania mają „zarówno na lewo, jak i na prawo od żelaznego elektoratu” PO.

„Żeby tak się stało, opozycja musi zerwać z narracją mówiącą o przywróceniu stanu sprzed 2015 roku i przejść do nowego otwarcie właśnie w postaci programu reformy instytucjonalnej” – czytamy.

Podstawą programu Kisilowskiego i Lisiewicza jest postulat ograniczenia władzy centralnej i przekazanie kompetencji samorządom, wskazując, że w myśli ich propozycji równocześnie »Podkarpacie może stać się polską Bawarią, a Pomorze Polską Kalifornią« i żadnej z tych regionów nie będzie wpływał na decyzję podejmowane w pozostałych województwach”.

„Daleko idąca decentralizacja ma również obejmować kwestie światopoglądowe jak związki partnerskie czy małżeństwa homoseksualne oraz adopcja dzieci przez takie pary. Symbolem głębokiej decentralizacji państwa ma być nowa forma Senatu, w skład którego będą wchodzić przedstawiciele marszałków województw” – zaznaczono.

Program zakłada również „likwidację co najmniej dziewięciu ministerstw, których kompetencje zostaną przekazane do samorządów wojewódzkich”. Chodzi o takie ministerstwa jak: edukacji, nauki, gospodarki, rodziny, rolnictwa czy sportu.

Eksperci wskazują także potrzebę zdecydowanego „wzmocnienie sądów na szczeblu wojewódzkim, które mają stanowić rdzeń »Pakietu Niezależna Instytucja«, ograniczających działania władz i tych centralnych, jaki i regionalnych”.

Program „Wielka Polska Obywatelska” zakłada także, że „władza centralna ma również przekazać wszystkie podatki dochodowe na poziom samorządów”. „Zwieńczeniem programu jest zamian Konstytucji zakładająca demontaż partia unitarnego na rzecz wpisania istotnej roli ustrojowej województw” – wskazują dziennikarze radia.

– Ujawniony program, dotyczący m.in. decentralizacji państwa, nie ma nic wspólnego z Platformą Obywatelską – powiedział rzecznik partii Jan Grabiec.

– Nasza najbliższa aktywność polityczna i programowa będzie miała 8 czerwca na posiedzeniu Rady Krajowej w Warszawie, gdzie Grzegorz Schetyna przedstawi plan działania do czasu wyborów parlamentarnych – zapowiedział rzecznik PO.

Zaznaczył, że ujawnione przez Radio Wnet założenia programowe, dotyczące decentralizacji, nie zostały opracowane przez ekspertów pracujących dla PO. – Nasz program, dotyczący decentralizacji państwa przedstawialiśmy ponad rok temu, kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi. Jest on nieco inny – powiedział Grabiec.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej