RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nielegalni imigranci zatrzymani. Ukryli się w transporcie arbuzów

Straż Graniczna kolejny raz udaremniła przemyt cudzoziemców przez Polskę (fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej)

Siedmiu cudzoziemców ukrywających się w transporcie arbuzów z Grecji zatrzymała Straż Graniczna na Podkarpaciu. O odgłosach dobiegających z naczepy zawiadomił służby polski kierowca ciężarówki. Zatrzymani to obywatele Afganistanu, Pakistanu i Iranu. Chcieli dotrzeć do Niemiec.

Tarczyński: Ani jeden nielegalny imigrant nie przyjedzie do Polski

To nie my zaczęliśmy to szaleństwo, to Niemcy je zaczęły. Angela Merkel szukała taniej siły roboczej, ale dowiedziała się, że imigranci nie chcą...

zobacz więcej

„W ciężarówce, między arbuzami, ukryło się siedmiu mężczyzn. Od trzech dni, bez opuszczania naczepy typu chłodnia podróżowali z Grecji tzw. szlakiem bałkańskim, przekraczając granicę Polski w Barwinku. Transport owoców miał trafić na Litwę” – poinformowała rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor.

Dodała, że wśród obcokrajowców w wieku od 19 do 39 lat jest 4 obywateli Afganistanu, 2 Irańczyków i jeden Pakistańczyk. W chłodni panowała temperatura około 12-13 stopni Celsjusza. W drodze obcokrajowcy żywili się suchym prowiantem kupionym jeszcze w Grecji oraz arbuzami.

Wszyscy przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy.

Za przemyt zapłacili przemytnikom po dwa tys. euro każdy; za tzw. miejscówkę, czyli ukrycie w naczepie tira. Celem ich podróży miały być Niemcy.

Nielegalni imigranci z Bangladeszu i Iraku znalezieni w naczepie ciężarówki

Policjanci z Pawłowic (woj. śląskie) zatrzymali dwóch obywateli Bangladeszu i obywatela Iraku, którzy nielegalnie przyjechali do Polski ukryci w...

zobacz więcej

Okazało się, że obywatele Afganistanu i jeden z Irańczyków złożyli wnioski o nadanie statusu uchodźców w Grecji. Pozostali nie mieli żadnych dokumentów.

Cudzoziemcy dobrowolnie poddali karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

Mjr Pikor dodała, że obywatele Afganistanu oraz Irańczyk na podstawie tzw. procedury dublińskiej zostaną przekazani do Grecji, natomiast dwaj cudzoziemcy bez dokumentów, trafią do służb granicznych Słowacji.

Z danych przytoczonych przez rzeczniczkę wynika, że jest to szóste tego typu zdarzenie od początku br. w rejonie działania Bieszczadzkiego Oddziału SG. Łącznie funkcjonariusze tego oddziału na tzw. „kierunku południowym” zatrzymali 18 cudzoziemców ukrywających się w naczepach ciężarówek.

źródło:

Zobacz więcej