Kłopoty premiera Czech. KE chce, by jego dawna firma zwróciła dotacje

Babisz przekazał Agrofert funduszowi powierniczemu w lutym 2017 roku, gdy był wicepremierem i ministrem finansów (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Komisja Europejska uważa, że premier Czech Andrej Babisz może nadal wpływać na swoją dawną firmę Agrofert, w związku z czym dochodzi do konfliktu interesów – podały czeskie media za źródłami w Brukseli. KE chce zwrotu unijnej dotacji.

Tysiące osób w kolejnym antyrządowym proteście w Czechach

Około 25 tys. osób zgromadziła trzecia demonstracja przeciwko czeskiej minister sprawiedliwości Marii Beneszovej i premierowi Andrejowi Babiszowi....

zobacz więcej

O sprawie napisały portale Hospodarzske Noviny i Neovlivni.

– Andrej Babisz czerpie korzyści z gospodarowania Agrofertem. Działania, jakie podjął w lutym 2017 r., przekazując firmę funduszowi powierniczemu, są niewystarczające – potwierdziło Neovlivni źródło, które zapoznało się z wynikiem audytu KE.

Dokument był gotowy jeszcze przed niedawnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, ale czeskie urzędy otrzymały go dopiero teraz – napisały media. Bruksela ma też domagać się zwrotu dotacji, które od 2018 r. otrzymał Agrofert.

Czeskie ministerstwo finansów potwierdziło agencji CTK istnienie raportu i zapowiedziało, że odniesie się do dokumentu po otrzymaniu jego oficjalnej, czeskiej wersji. W czwartek podczas interpelacji w Izbie Poselskiej (parlamencie) Babisz mówił, że nie ma żadnych informacji na temat wyników audytu i że nikt nie przekazał mu dokumentu.

Babisz przekazał Agrofert funduszowi powierniczemu w lutym 2017 r., gdy był wicepremierem i ministrem finansów. Uchwaloną wówczas przez parlament ustawę o zapobieganiu konfliktom interesów media i politycy, w tym sam premier, nazywają „lex Babisz”.

Wystrzał w samolocie z czeskim premierem na pokładzie

Na pokładzie samolotu, którym z Brukseli do Pragi wracał premier Czech Andrej Babisz, doszło do wystrzału. Pocisk został wystrzelony przez członka...

zobacz więcej

W 2018 r. na możliwy konflikt interesów w przypadku szefa rządu zwróciła uwagę organizacja Transparency International. Jej zdaniem Babisz po przekazaniu firmy funduszowi zachował możliwość wpływania na jej decyzje, a jednocześnie jako szef gabinetu miał wpływ na budżet europejski i rozdzielanie unijnych dotacji w Czechach.

W połowie grudnia 2018 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do podjęcia kroków związanych z możliwym konfliktem interesów premiera. Europosłowie domagali się m.in. wstrzymania dotacji dla Agrofertu. Według CTK od sierpnia 2018 r. koncern nie otrzymał od czeskiego państwa środków na nowe projekty.

Agrofert jest największym podmiotem czeskiego przemysłu rolno-spożywczego, posiada inwestycje w przemyśle chemicznym i jest istotnym graczem w gospodarce leśnej. Jest też właścicielem m.in. dwóch ogólnokrajowych dzienników. Przed rokiem zatrudniał około 33 tys. osób, z tego około 22 tys. w Republice Czeskiej.

źródło:

Zobacz więcej