RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koziołek Matołek wybiera się w podróż do USA #PolskaToWiecej

– Odwołujemy się do bajki retro, bajki konserwatywnej, wskazującej na wartości zaklęte w morale. Koziołek Matołek potępiał głupotę, wspierał piękne i mądre zachowania – powiedziała w rozmowie z portalem tvp.info Jej Uśmiechniętość Karolina Kępczyk, czyli dyrektorka Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Zdradziła, że w związku z nawiązaniem współpracy z Fundacją Kościuszkowską w Nowym Jorku Koziołek Matołek pojedzie z misją do USA. Zaprosiła też do udziału w trwającym w dniach 31 maja – 2 czerwca w Pacanowie Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dziecięcej.

„To dziecko jest konsumentem, a rodzic jedynie narzędziem” #PolskaToWięcej

zobacz więcej

Europejskie Centrum Bajki odwiedziliśmy w trakcie przedfestiwalowych przygotowań. Już sam widok baszt ECB, przypominających wielkie babki z piasku, zapowiadał niecodzienne atrakcje. Do wspólnej zabawy zaprosiła nas Pippi Pończoszanka, czyli przewodnik-animator w kostiumie bajkowej postaci. Koziołek Matołek był akurat zajęty, a Czerwony Kapturek i Pszczółka Maja oprowadzali wycieczki.

Podróż po interaktywnej, multimedialnej ekspozycji „Bajkowy Świat”, głównej atrakcji ECB, rozpoczęliśmy od przejścia przez Mysią Norkę. Zwiedzając kolejne baśniowe krainy, czyli sale odwołujące się do baśni i legend, polskich i europejskich, dotarliśmy do ogrodu pełnego kwiatów, skrywającego kwiat paproci. Tam o bajkowym królestwie opowiedziała nam dyr. Karolina Kępczyk.

portal tvp.nfo: Sceneria ogrodu robi niesamowite wrażenie…

Karolina Kępczyk: Pierwsza reakcja dziecka czy dorosłego to: „Wow! O, wow! O, nieźle! Po serii tych zachwytów i westchnień zaczynają się rozglądać, najpierw troszkę nieśmiało. Nagle słyszą głos Bzowej Babuleńki, Calineczki... Odkrywają miejsca, gdzie natura jest bardzo blisko literatury. Działa to w sposób niezwykły na zmysły, na emocje, pobudzając rozwój intelektualny i emocjonalny młodego człowieka.

49 proc. naszych odbiorców to wycieczki z przedszkoli i szkół podstawowych, pozostali to rodzice z dziećmi i… naukowcy. Powołaliśmy przy ECB Instytut Bajki. To ośrodek naukowo-badawczy, stąd kadra literaturoznawców, ekonomistów kultury bardzo chętnie nas odwiedza i również świetnie się bawi.

W 2018 r. odwiedziło nas 196 tys. osób. Głównie z ościennych województw; w wakacje przyjeżdża też wielu gości z Pomorza i z zagranicy. Odwiedza nas sporo Włochów, Japończyków. Niedawno na Literacką Majówkę, która cieszyła się ogromną popularnością, przyjechała delegacja Macedończyków, świetnie się bawili. Okazuje się, że „Koziołek Matołek” został przetłumaczony na język macedoński jako „Kozle Bozle”. Goście obiecali, że wzbogacą naszą bibliotekę o tę książkę.

Radosław Pazura: Nie ma wsparcia bez miłości, nie ma miłości bez wsparcia #PolskaToWięcej

– Naszym głównym hasłem podczas zakładania Fundacji Kapucyńskiej im. bł. Aniceta Koplińskiego było „Pomagamy mądrze pomagać”. Konfrontując się z...

zobacz więcej

W takim miejscu dorosłemu pewnie łatwo odnaleźć w sobie dziecko.

Wystawa „Bajkowy świat” i inne atrakcje ECB odwołują się do bajki retro, bajki konserwatywnej, wskazującej na wartości zaklęte w morale. Koziołek Matołek potępiał głupotę, wspierał piękne i mądre zachowania.

Z perspektywy kilku lat moich doświadczeń widzę, że dla dorosłych to jest podróż sentymentalna, powrót do dzieciństwa. Gdy pracuję z gośćmi, zapraszam ich do wspólnego zwiedzania, bardzo często robimy eksperyment: zamykamy oczy, przenosimy się w czasie i znajdujemy się w czasach naszego dzieciństwa. Gdy prezentuję „Elementarz” Mariana Falskiego, to jest wzruszenie, są wspomnienia.

Te wspólne opowieści pokazują siłę literatury. Bajka jest ponadczasowa, wartości, które zawiera, będą zawsze aktualne i zawsze żywe. A literatura jest najważniejszym doświadczeniem w kulturze.

Centrum działa zaledwie od kilkunastu lat, jak narodził się pomysł jego utworzenia?

Pomysł był absolutnie magiczny. Zrodził się w 2003 r., ministrem kultury był wtedy Waldemar Dąbrowski. Podczas akcji Fundacji ABCXXI cała Polska czytała dzieciom „Przygody Koziołka Matołka”. Koziołek miał wtedy 70 lat. Minister kultury wraz ze swoim zespołem wpadli na pomysł, żeby sprawdzić, czy Pacanów istnieje naprawdę. Wtedy jeszcze powszechna była wątpliwość, czy nie jest to aby miejscowość fikcyjna.

Minister ze swoją świtą przyjechał do Pacanowa w marcu 2003 r. Na sesji Rady Gminy mówił, że Koziołek Matołek jest marką, na której możemy wiele zbudować. W czerwcu tego roku zorganizował pierwszy Festiwal Kultury i Sztuki Dziecięcej. Impreza, która odbywała się w warunkach szkolnych i miejscowego Wiejskiego Domu Kultury, okazała się niebywałym sukcesem. Wojciech Młynarski pisał wówczas: „Całe życie jesteśmy w drodze do Pacanowa”.

Salvador Sobral: W muzyce inspiruje mnie każde doświadczenie. Od transplantacji serca do dobrej polskiej zupy

O swoich marzeniach, o tym czego żałuje w życiu, co go inspiruje do tworzenia swoich piosenek i z czym kojarzy mu się Polska opowiedział Salvador...

zobacz więcej

I tak to się zaczęło, historia absolutnie piękna i bajkowa, taka troszkę jak z „Kopciuszka”. Po festiwalu min. Dąbrowski podjął decyzję o budowie w Pacanowie najpierw Dziecięcego Domu Kultury, a potem Europejskiego Centrum Bajki. Pozyskaliśmy środki Norweskiego Mechanizmu Finansowego, dołączyły do tego środki z promesy ministra oraz zaangażowanie finansowe województwa i gminy. I po trzech latach, 24 lutego 2010 r., otworzyliśmy Centrum i zaczęliśmy wyposażać je w opowieści.

Na co mogą liczyć zwiedzający?

Każda atrakcja jest inna, dostosowana do różnego wieku naszych odbiorców. Organizujemy 16 rodzajów warsztatów – animacyjnych, dramowych. Mamy „Mały teatr”, który mieści się w szafie, dostosowany dla dzieci już od drugiego roku życia. Gramy spektakle teatru lalkowego, można zobaczyć „Małą syrenkę”, „Dziadka do orzechów” i „Krawca Niteczkę”.

Wystawa multimedialna „Bajkowy świat” jest od trzeciego roku życia, a „Kraina Soria Moria”, nasza najnowsza atrakcja, otwierana wspólnie z ambasadorem Królestwa Norwegii, od siódmego roku życia. To interaktywna wystawa nawiązująca do skandynawskiej tradycji, łącząca świat baśni i legend krajów Północy z najnowocześniejszą technologią. Zwiedzanie ma formę gry z elementami kultury nordyckiej.

W maju została też oddana do użytku Wioska Indiańska Manitu. Namioty są przystosowane do dłuższych pobytów, a jeden z nich pełni funkcję świetlicy i jadalni. To też nasza oferta dla zielonych szkół.

Conrado Moreno: W dzieciństwie powtarzałem, że jestem ufoludkiem #PolskaToWiecej

Czuje się w takim samym stopniu Hiszpanem, jak Polakiem. Gdy był dzieckiem, miał silną potrzebę podkreślenia swojej tożsamości. Powtarzał, że jest...

zobacz więcej

Centrum jest prowadzone ze światowym rozmachem, z kim jeszcze, poza Norwegami, współpracujecie?

Nawiązaliśmy wiele partnerstw. Nasze stałe partnerstwa międzynarodowe to Oslo w Norwegii, Winnica na Ukrainie, Antwerpia i Bruksela w Belgii. Kilka tygodni temu rozpoczęłam współpracę z Fundacją Kościuszkowską (Kosciuszko Foundation) w Nowym Jorku. Wypłynie z niej wiele korzyści dla gminy Pacanów i regionu. W wakacje 2020 r. zorganizujemy obóz językowy dla dzieci w ramach programu TEIP teaching in Poland i angielski specjalistyczny dla kadry Centrum Bajki.

Planujemy również cykl spotkań Koziołka Matołka z Polonią w Ameryce. Podczas mojej wizyty w NYC historia Koziołka i Centrum Bajki zostały przyjęte entuzjastycznie. W dorocznym wydawnictwie skierowanym do amerykańskich mecenasów kultury znalazła się nasza reklama.

Jesteśmy też na etapie rozstrzygnięcia przetargu na rozbudowę ECB o zewnętrzny Park Bajki Polskiej o wartości 20 mln zł. Znajdą się w nim ścieżki tematyczne, m.in. „Park małpki Fiki-Miki” i „Labirynt komiksu”. Tę inwestycje chcemy zakończyć w maju 2022 r. i wtedy zorganizować wielką majówkę. Park powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie ECB, tak że będzie możliwość zakupienia wspólnego biletu. Ma to być atrakcja weekendowa.

Podziemny skarb, o którym będzie głośno #PolskaToWiecej

Pradawni górnicy z okolic Gór Świętokrzyskich drążyli podziemne korytarze, zanim jeszcze w Egipcie powstały pierwsze piramidy. Pozostawione przez...

zobacz więcej

Pierwszy weekend czerwca jest wyjątkowy…

Od 31 maja do 2 czerwca trwa 17. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej, pod honorowym patronatem pierwszej damy Agaty Kornhuser-Dudy. Zapraszam wszystkich, będą występy cyrkowców, Spotkania Mistrzów Muzyki, czyli przegląd krajowych, młodych wokalistów i przegląd najlepszych teatrów dziecięcych.

Naszą specjalnością są warsztaty; podczas festiwalu dzieci mogą zmierzyć się z programowaniem robotów, sterowaniem humanoidalnym automatem, są także zajęcia w laboratorium Mendelejewa, z którego wyparowały pierwiastki. Można budować silnik elektryczny, elektryczny samochód i rakietę kosmiczną.

Kulminacja festiwalowych zdarzeń nastąpi 2 czerwca, kiedy ulicami Pacanowa przejdzie Bajkowy Korowód. Wstęp jest wolny i wskazany.

źródło:
Zobacz więcej