RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ustawa ograniczająca prawo do aborcji w Luizjanie podpisana

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy życie matki jest zagrożone (fot. Josh Brasted/Getty Images)
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy życie matki jest zagrożone (fot. Josh Brasted/Getty Images)

Demokratyczny gubernator stanu Luizjana podpisał ustawę zabraniającą aborcji od momentu, gdy wyczuwalne jest bicie serca dziecka. Ustawa zacznie obowiązywać, jeśli sąd federalny utrzyma podobny przepis wprowadzony w sąsiadującym z Luizjaną Missisipi. Tamtejsza ustawa została czasowo zablokowana przez sąd.

Zakaz aborcji na każdym etapie ciąży. „99 lat więzienia za przeprowadzenie zabiegu”

Parlament amerykańskiego stanu Alabama wprowadził najbardziej restrykcyjne prawo aborcyjne w Stanach Zjednoczonych. Zakazuje ono przerywania ciąży...

zobacz więcej

Wcześniej projekt ustawy został zdecydowaną większością głosów przyjęty przez obie izby stanowej legislatury - Izbę Reprezentantów (stosunkiem głosów 79:23) i Senat (31:5). W obu izbach większość ma Partia Republikańska, ale za zmianami w prawie zagłosowała także część kongresmenów i senatorów z Partii Demokratycznej.

Projekt ustawy popierał też Demokratyczny gubernator John Bel Edwards, który jest praktykującym katolikiem, a w tym roku będzie się ubiegał o reelekcję.

Jego poparcie dla ustawy znacznie ograniczającej możliwość przerywania ciąży wzbudziło protesty wielu członków Partii Demokratycznej, bo ugrupowanie uważa prawo do aborcji za jeden z kluczowych elementów swojego programu. Z tego powodu Edwards zrezygnował ze zwyczajowego uroczystego podpisania ustawy, a jedynie poinformował o złożeniu podpisu poprzez swoje biuro.

Zgodnie z ustawą usuwanie ciąży ma być zakazane od momentu, w którym wyczuwalne jest bicie serca dziecka, czyli od około szóstego tygodnia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy życie matki jest zagrożone; nowe przepisy nie zezwalają na aborcję, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa.

Podpisanie ustawy przez gubernatora nie oznacza, że nowe przepisy od razu wejdą w życie. Ustawa zacznie obowiązywać, jeśli sąd federalny utrzyma podobny przepis wprowadzony w sąsiadującym z Luizjaną Missisipi. Tamtejsza ustawa została czasowo zablokowana przez sąd.

Zasadę bicia serca dziecka wprowadziły już Missisipi, Kentucky, Ohio i Georgia. Alabama wprowadziła jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy, dopuszczające aborcję praktycznie tylko w przypadku zagrożenia życia i zdrowia matki. Żadne z tych nowych przepisów nie weszły jeszcze w życie, bo zostały zaskarżone w sądach. Ich zwolennicy mają jednak nadzieję, że sprawa ostatecznie trafi do Sądu Najwyższego, gdzie większość mają konserwatywni sędziowie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej