SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Ustawa ograniczająca prawo do aborcji w Luizjanie podpisana

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy życie matki jest zagrożone (fot. Josh Brasted/Getty Images)
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy życie matki jest zagrożone (fot. Josh Brasted/Getty Images)

Demokratyczny gubernator stanu Luizjana podpisał ustawę zabraniającą aborcji od momentu, gdy wyczuwalne jest bicie serca dziecka. Ustawa zacznie obowiązywać, jeśli sąd federalny utrzyma podobny przepis wprowadzony w sąsiadującym z Luizjaną Missisipi. Tamtejsza ustawa została czasowo zablokowana przez sąd.

Zakaz aborcji na każdym etapie ciąży. „99 lat więzienia za przeprowadzenie zabiegu”

Parlament amerykańskiego stanu Alabama wprowadził najbardziej restrykcyjne prawo aborcyjne w Stanach Zjednoczonych. Zakazuje ono przerywania ciąży...

zobacz więcej

Wcześniej projekt ustawy został zdecydowaną większością głosów przyjęty przez obie izby stanowej legislatury - Izbę Reprezentantów (stosunkiem głosów 79:23) i Senat (31:5). W obu izbach większość ma Partia Republikańska, ale za zmianami w prawie zagłosowała także część kongresmenów i senatorów z Partii Demokratycznej.

Projekt ustawy popierał też Demokratyczny gubernator John Bel Edwards, który jest praktykującym katolikiem, a w tym roku będzie się ubiegał o reelekcję.

Jego poparcie dla ustawy znacznie ograniczającej możliwość przerywania ciąży wzbudziło protesty wielu członków Partii Demokratycznej, bo ugrupowanie uważa prawo do aborcji za jeden z kluczowych elementów swojego programu. Z tego powodu Edwards zrezygnował ze zwyczajowego uroczystego podpisania ustawy, a jedynie poinformował o złożeniu podpisu poprzez swoje biuro.

Zgodnie z ustawą usuwanie ciąży ma być zakazane od momentu, w którym wyczuwalne jest bicie serca dziecka, czyli od około szóstego tygodnia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy życie matki jest zagrożone; nowe przepisy nie zezwalają na aborcję, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa.

Podpisanie ustawy przez gubernatora nie oznacza, że nowe przepisy od razu wejdą w życie. Ustawa zacznie obowiązywać, jeśli sąd federalny utrzyma podobny przepis wprowadzony w sąsiadującym z Luizjaną Missisipi. Tamtejsza ustawa została czasowo zablokowana przez sąd.

Zasadę bicia serca dziecka wprowadziły już Missisipi, Kentucky, Ohio i Georgia. Alabama wprowadziła jeszcze bardziej restrykcyjne przepisy, dopuszczające aborcję praktycznie tylko w przypadku zagrożenia życia i zdrowia matki. Żadne z tych nowych przepisów nie weszły jeszcze w życie, bo zostały zaskarżone w sądach. Ich zwolennicy mają jednak nadzieję, że sprawa ostatecznie trafi do Sądu Najwyższego, gdzie większość mają konserwatywni sędziowie.

źródło:

Zobacz więcej