Niemieckie media: Służby będą mogły inwigilować dziennikarzy i redakcje

Ustawę pozwalającą na inwigilację w internecie ma przygotowywać niemieckie MSW (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec ma przygotowywać ustawę dającą służbom prawo do internetowego inwigilowania dziennikarzy i redakcji. „To atak na wolność prasy” – ostrzega gazeta „Sueddeutsche Zeitung”. Dostęp do inwigilacji miałby zostać przyznany Urzędowi Ochrony Konstytucji – pisze dziennik i przypomina o skandalu sprzed pół wieku, kiedy to policja wtargnęła do pomieszczeń redakcji „Der Spiegel” w Hamburgu.

Merkel: Niemcy nie poradziły sobie z antysemityzmem w wystarczający sposób

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potępiła rosnący antysemityzm w RFN i przyznała, że „zawsze była wśród Niemców pewna liczba antysemitów”. Był to...

zobacz więcej

Projekt nowej ustawy ma umożliwić niejawną internetową kontrolę redakcji za pomocą programu szpiegowskiego, w dodatku bez zezwolenia sądu – opisuje „SZ”, powołując się m.in. na informacje „Reporterów bez Granic”. Obowiązujące teraz w Niemczech przepisy zabraniają rewizji redakcji, co ma zapewniać ochronę tajemnicy dziennikarskiej.

Co prawda dziennikarze nadal byliby chronieni i przysługiwałoby im na prawo do odmowy zeznań, ale nowy projekt ustawy podważa filar wolności prasy, jakim jest tajemnica redakcyjna – uważa niemiecki dziennik. Uzasadnione byłyby obawy informatorów o to, że dziennikarze nie będą w stanie chronić źródeł informacji, bo służby mogłyby włamać się do redakcyjnych komputerów bądź smartfonów dziennikarzy.

Na obawy niemieckich mediów odpowiedział rzecznik MSW, który zapewnił redakcje, że ustawa nie ograniczy ochrony tajemnicy dziennikarskiej; ma jednak pozwalać na „zwalczanie terrorystów i ekstremistów, ale nie dziennikarzy”.

Rzecznik zwrócił także uwagę, że inwigilacja pracowników mediów jest możliwa już od 2017 r., jednak wyłącznie w przypadku ciężkich przestępstw i za zgodą sądu.

źródło:
Zobacz więcej