RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Zatrzymani przez CBA na gorącym uczynku. Wystawiali fikcyjne faktury

Za wystawienie faktur na ponad 10 mln zł mężczyźni chcieli prawie 1,5 mln łapówki (fot. cba.gov.pl)
Za wystawienie faktur na ponad 10 mln zł mężczyźni chcieli prawie 1,5 mln łapówki (fot. cba.gov.pl)

Agenci z poznańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali cztery osoby – z czego trzy na gorącym uczynku – zamieszane w proceder handlu fikcyjnymi fakturami VAT. Za wystawienie dokumentów na ponad 10 mln zł mężczyźni chcieli ponad 1,4 mln zł łapówki. Proponowali też umowę fikcyjnej pożyczki, oczekując za nią kolejne 1,5 mln zł prowizji.

Operacja specjalna CBA i NABU. „Kontrolowana łapówka”

Funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury CBA wespół z agentami ukraińskiej służby NABU zatrzymali na gorącym uczynku dwie osoby, które za łapówki,...

zobacz więcej

– Zatrzymania to efekt operacji specjalnej. Czterech przedsiębiorców z terenu województwa wielkopolskiego zaoferowało wystawienie i sprzedaż fikcyjnych faktur – powiedział portalowi tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski.

Jak dodał, podejrzani proponowali także zawarcie poświadczającej nieprawdę umowy pożyczki na kwotę 12 mln zł.

– Fikcyjna umowa miała na celu wprowadzenie do obrotu gospodarczego pieniędzy pochodzących z popełniania przestępstw, głównie z wyłudzeń podatku VAT – opisuje Brodowski.

Agenci CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych i pomieszczenia firmy, a także biura rachunkowe. Tam zabezpieczono dokumentację, nośniki danych i dane elektroniczne związane z działalnością przestępczą zatrzymanych.

Jak dodał rzecznik Biura, zatrzymani trafią do prokuratury krajowej w Poznaniu, gdzie usłyszą zarzuty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej