RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Znów „polskie obozy”. Kłamliwe sformułowania pojawiły się w mediach katalońskich

Wiedzieliśmy o nazistach. O zagładzie Żydów. O okrutnych zbrodniach – podkreśla kataloński publicysta (fot. gettyimages / Spencer Platt )
Wiedzieliśmy o nazistach. O zagładzie Żydów. O okrutnych zbrodniach – podkreśla kataloński publicysta (fot. gettyimages / Spencer Platt )

„Tak, Auschwitz był polskim obozem zagłady” – pisze publicysta Josep Garriga na portalu diaridetarragona.com. I dodaje, że troska Polaków o „rozgrzeszenie” przyprawia go o mdłości.

Wikipedia usuwa wzmianki o żydowskim pochodzeniu kolaborantów

Żydzi narodowości polskiej „stali się” Polakami, Żydzi narodowości niemieckiej – Niemcami. Takie zmiany wprowadza jeden z administratorów...

zobacz więcej

Garriga opisuje swoją wizytę w oświęcimskim obozie zimą 2002 r. Nazywając go „polskim obozem” twierdzi, że wybrał się do niego wyposażony w odpowiednią wiedzę historyczną: „Wiedzieliśmy o nazistach. O zagładzie Żydów. O okrutnych zbrodniach. O nienawiści. Płakaliśmy na »Liście Schindlera«, na »Życie jest piękne« czy czytając »Historię pewnego Niemca« Haffnera” – podkreśla.

„I w ciągu niespełna godzinnej jazdy słowotok przewodniczki już przyprawił nas o pierwsze tego dnia mdłości. Mówiła tylko o jednej stronie – tej właściwej – a jej troska o rozgrzeszenie swoich polskich rodaków pozostawiła w nas gorzki niesmak” – twierdzi publicysta.

Jak wynika z zakończenia tekstu, dziennikarz chciał nawiązać do uroczystości upamiętniających ofiary Mauthausen, w czasie których przedstawicielka władz katalońskiej autonomii wystąpiła z przypiętą do kurtki żółtą kokardką symbolizującą solidarność z katalońskimi politykami przebywającymi w więzieniach.

Ciążą na nich zarzuty związane z działaniami na rzecz oderwania regionu od Hiszpanii, ale również oskarżenia korupcyjne. Mimo to, separatyści uznają ich za więźniów politycznych.

Reduta Dobrego Imienia zachęca do wysyłania listów ze sprostowaniami do redakcji portalu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej