Laserowy atak na australijskie helikoptery. Źródłem rażenia chińskie łodzie rybackie

Australijskie śmigłowce zaatakowane laserami (fot. gettyimages/ Alexander Koerner)

Australijskie helikoptery wojskowe stały się celem ataku promieni laserowych. Maszyny zostały rażone na Morzu Południowochińskim podczas ćwiczeń militarnych. Piloci byli zmuszeni do awaryjnego lądowania. O serię ataków podejrzewane są Chiny.

Wenezuela: Siedmiu zabitych w katastrofie wojskowego śmigłowca

Siedem osób zginęło w wypadku wojskowego helikoptera w Wenezueli – poinformowało tamtejsze ministerstwo obrony. Helikopter miał wziąć udział w...

zobacz więcej

Według relacji pilotów, helikoptery były namierzane laserami kilkukrotnie. Euan Graham – z Instytutu Polityki Strategicznej Australii, obecny na pokładzie lotniskowca uważa, że promienie laserowe pochodziły ze statków rybackich. W wywiadzie dla CNN powiedział, że chińskie statki prawie cały czas śledziły australijskie łodzie oraz okręt Canberra, na którym się znajdował.

Na Morzu Południowochińskim dochodziło już do podobnych sytuacji. Australijski Departament Obrony zauważył jednak wzrost częstotliwości użycia laserów w tym rejonie. W jednym z komunikatów zaznaczono, że rybacy używają laserów do ostrzegania przed innymi statkami, które mogą się znajdować w zbyt bliskiej odległości od nich.

źródło:
Zobacz więcej