RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

To była świątynia bogini zemsty. Niezwykłe odkrycie na Lesbos

Odsłonięto kamienny ołtarz ofiarny oraz inskrypcje dedykowane bogini zemsty i przeznaczeni (fot. Shutterstock/Nikolia Apostolou, zdjęcie ilustracyjne)

Pozostałości świątyni sprzed 2000 lat, poświęconej bogini Nemezis, odkryto na wyspie Lesbos na Morzu Egejskim. O znalezisku greckich archeologów informuje serwis internetowy Greek Reporter.

Archeolodzy odkryli pozostałości osady z czasów, gdy powstawała Bruksela

Archeolodzy badający teren budowy w centrum stolicy Belgii odkryli pozostałości zabudowań osady z X wieku oraz starsze artefakty, pochodzące z VII...

zobacz więcej

W mitologii greckiej Nemezis była boginią zemsty, sprawiedliwości i przeznaczenia, uważaną za uosobienie gniewu bogów.

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk prowadzonych w ruinach starożytnego miasta Mitylena, założonego ponad 3 tys. lat temu na południowo-wschodnim wybrzeżu Lesbos.

Archeolodzy, którzy badali obszar teatru w Mitylenie, pod stertą dużych wapiennych bloków, w rejonie południowego wejścia do kompleksu teatru, odkryli pozostałości starożytnej świątyni.

Świątynia pochodzi z I wieku n.e. i została zidentyfikowana jako miejsce kultu Nemezis dzięki odsłonięciu kamiennego ołtarza ofiarnego oraz inskrypcjom dedykowanym bogini zemsty i przeznaczenia, wykonanym przez kapłanów.

Według naukowców teatr w Mitylenie był budowany w dwóch etapach. Starsza część teatru powstała w okresie hellenistycznym w III wieku p.n.e., zaś Rzymianie w I wieku n.e. powiększyli widownię oraz wznieśli dodatkową arenę do walk gladiatorów.

Po rozbudowie w okresie rzymskim teatr w Mitylenie mógł pomieścić ok. 10 tys. widzów. Archeolodzy są przekonani, że dokonany przez Rzymian wybór lokalizacji świątyni Nemezis przy południowym wejściu do teatru nie był przypadkowy ze względu na umieszczenie w nim areny walk gladiatorów.

W walkach gladiatorów często chodziło o wymierzanie sprawiedliwości oraz nagradzanie zwycięzców pojedynków, więc świątynia Nemezis, której imię jest związane z greckim słowem oznaczającym „rozdająca to, co należne”, znajdowała się we właściwym miejscu.

źródło:

Zobacz więcej