RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Archeolodzy odkryli pozostałości osady z czasów, gdy powstawała Bruksela

Odkrycie świadczy o tym, że w miejscu dzisiejszego centrum Brukseli ludzie osiedlili się już 1400 lat temu (fot. Shutterstock/Alexandros Michailidis)

Archeolodzy badający teren budowy w centrum stolicy Belgii odkryli pozostałości zabudowań osady z X wieku oraz starsze artefakty, pochodzące z VII wieku – informuje serwis internetowy Brussels Times.

Pekin: historyczne odkrycie przy budowie metra

W czasie budowy nowego odcinka metra w Pekinie natrafiono na świetnie zachowane fragmenty dawnej Bramy Wschodniej, przez którą prowadził szlak...

zobacz więcej

Naukowcy prowadzą prace wykopaliskowe w wykopie o głębokości 7,5 metra, w miejscu wyburzonego wielopoziomowego parkingu, gdzie ma powstać nowa siedziba centrum administracyjnego władz miejskich Brukseli.

Podczas rutynowej inspekcji archeologicznej w głębokim wykopie naukowcy odsłonili pozostałości brukowanego nabrzeża rzeki Zenne z okresu średniowiecza oraz pozostałości budynków osady obronnej z X wieku, tj. z początkowego okresu istnienia dzisiejszej Brukseli.

Archeolodzy odkryli też starsze artefakty – narzędzia, naczynia ceramiczne, skórzane buty i drewniane grzebienie, prawdopodobnie z VII wieku i świadczą o tym, że w miejscu dzisiejszego centrum Brukseli ludzie osiedlili się już 1,4 tys. lat temu.

Naukowcy planują jeszcze prowadzić na stanowisku badania mikroskopowe i analizę składu gleby w poszczególnych warstwach gruntu, by uzyskać szczegółowe informacje o warunkach życia mieszkańców miasta w okresie 14 stuleci.

Władze Regionu zdecydowały o późniejszym niż planowano rozpoczęciu prac budowlanych i wydały zgodę na przedłużenie prac badawczych na stanowisku.

źródło:

Zobacz więcej