Fala kulminacyjna na Wiśle osiągnie Toruń

W Mazowieckiem wciąż obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżenia przed powodzią (fot. PAP/Marcin Obara)

W czwartek około godz. 9 rano fala kulminacyjna na Wiśle ma dotrzeć do Torunia. Tam poziom wody przekroczył stan ostrzegawczy.

Burze, gradobicia i intensywne deszcze w wielu rejonach kraju

Intensywne opady deszczu, burze, gradobicia i silny w porywach wiatr w wielu rejonach kraju zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej....

zobacz więcej

Hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Dariusz Witkowski, ocenia, że poziom wód na wysokości Torunia w kulminacyjnym momencie nie powinien osiągnąć stanu alarmowego. – Poziom wód na wodowskazach powoli wzrasta, lokalnie w Toruniu będzie znajdował się około stanu alarmowego – wskazał.

– W kolejnych miejscowościach wzdłuż dolnego biegu Wisły poziom wód także będzie wzrastał, gdyż ta fala wezbraniowa przemieszcza się do ujścia do Bałtyku, i na wodowskazach będą notowane wzrosty powyżej stanów ostrzegawczych – wyjaśnił.

W Kujawsko-Pomorskiem obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia przed powodzią, hydrolodzy nie wykluczają wprowadzenia trzeciego – najwyższego stopnia.

Najwyższy stopień wciąż obowiązuje w Mazowieckiem. Tam stan alarmowy wciąż jest przekroczony na stacji wodowskazowej Kępa Polska w powiecie płockim. Z kolei dla Śląska zostało wydane ostrzeżenie pierwszego stopnia. W Śląskiem na odcinku od Krzyżanowic do Raciborza-Miedoni poziom wody w Odrze podniesie się jeszcze o około jeden metr, z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego.

źródło:
Zobacz więcej