RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Orlen wybuduje pierwszą w Polsce instalację produkującą zielony glikol

Glikol propylenowy to produkt ekologiczny, bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym(fot. Shutterstock/Karolis Kavolelis)
Glikol propylenowy to produkt ekologiczny, bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym(fot. Shutterstock/Karolis Kavolelis)

Należąca do Grupy Orlen spółka Orlen Południe podpisała umowę na budowę w Trzebini pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Nowa instalacja będzie kosztować 400 mln zł i pokryje w 75 proc. zapotrzebowanie na ten produkt w Polsce.

PKN Orlen: Wznowiono dostawy dobrej gatunkowo ropy do rafinerii w Litvinovie

Do należącej do Orlenu rafinerii w Litvinovie w Czechach wznowiono dostawy dobrej gatunkowo ropy rurociągiem „Przyjaźń” – poinformował we wtorek w...

zobacz więcej

Glikol propylenowy to produkt ekologiczny, bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym. Inwestycję zrealizuje konsorcjum dwóch polskich firm, jej koszt szacowany jest na ok. 400 mln zł.

– Zgodnie z zapowiedziami rozwijamy i poprzez inwestycje wzmacniamy spółki działające w Grupie Orlen. To jest pierwsza taka inwestycja w Polsce, dzięki której będziemy pierwszym producentem glikolu zielonego w naszym kraju. Zaspokoimy 75 proc. rynku w tym zakresie. Budowa instalacji do produkcji ekologicznego glikolu to ważny krok w procesie przekształcania zakładu w Trzebini w nowoczesną biorafinerię. Stawiamy na ekologiczne, wysokomarżowe produkty – mówi prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek.

Budowa zostanie zakończona w 2021 r. Jej wykonawcą będzie konsorcjumfirm Technik Polska Sp. z o.o. i Biproraf Sp. z o.o. Podpisana umowa obejmuje: zaprojektowanie, dostawy oraz budowę w systemie „pod klucz” instalacji do produkcji glikolu propylenowego (1,2 - MPG) wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą dodatkową.

Jarosław Wróbel, prezes zarządu Orlen Południe, zwrócił uwagę, że budowa biorafinerii jest zupełnie nową strategią spółki.

–Rozpoczynamy zupełnie nowy kierunek, podejmujemy rękawicę związaną z wyborem bioproduktów. To będzie pierwszy produkt bio w ofercie całego Orlenu. Dzięki tej inwestycji rozpoczynamy też podnoszenie z popiołów petrochemii na południu kraju – podkreślił Wróbel.

Strategiczna inwestycja gazowa powstanie na południu Polski

Oddział Tarnowski Gaz-Systemu będzie miał nową siedzibę. W Pogórskiej Woli w woj. małopolskim powstanie m.in. węzeł przesyłowy na gazociągach,...

zobacz więcej

Prezes Orlen Południe wyjaśnił, że jeszcze kilka lat temu rafinerie w Trzebini i Jedliczu miały być wygaszone.

– Dzisiaj mówimy wprost. W tej kolebce przemysłu naftowego i petrochemicznego powstaje centrum kompetencyjne biokomponentów i biopaliw w ramach grupy kapitałowej Orlen – zaznaczył Wróbel.

Obaj prezesi zapewnili, że budowa pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego wzmocni pozycję Orlen Południe na krajowym rynku biokomponentów, ale również pracodawcy w regionie. Spółka zatrudnia ponad 650 osób, z czego przeszło połowę w trzebińskiej rafinerii. Po oddaniu do użytku instalacji, czyli w 2021 r., powstanie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

Produkcja ekologicznego glikolu propylenowego umożliwi wykorzystanie wytwarzanej w Trzebini gliceryny, którą otrzymuje się w produkcji biodiesla z oleju rzepakowego. Na inwestycji skorzystają również inni polscy producenci biodiesla, z którymi po zakończeniu inwestycji Orlen Południe rozpocznie współpracę w zakresie dostaw gliceryny.

Odbiorcami glikolu propylenowego będą oprócz polskich firm, będą również zagraniczne przedsiębiorstwa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej