RAPORT

Pogarda

IPN ujawni informacje o reakcji władz PRL na pielgrzymkę papieża w 1979 r.

W tym roku mija 40 lat od pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski (fot. Keystone/Getty Images)
W tym roku mija 40 lat od pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski (fot. Keystone/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Instytut Pamięci Narodowej przygotował nowy portal, na którym ujawni informacje o reakcji władz PRL na pierwszą pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Polski. Większość zamieszczonych na portalu materiałów wytworzyły lub zgromadziły organa bezpieczeństwa PRL.

Pogróżki i instrukcje dla bezpieki. Portal o III pielgrzymce Jana Pawła II do Polski

W 30. rocznicę III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski Instytut Pamięci Narodowej uruchomił portal poświęcony tamtemu wydarzeniu. W dniach od 8 do...

zobacz więcej

W tym roku mija 40 lat od pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski, która trwała od 2 do 10 czerwca 1979 r. To wówczas papież wypowiedział w Warszawie słynne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

IPN w związku z rocznicą przygotował nowy portal – www.pierwszapielgrzymka.ipn.gov.pl, który uruchomiony zostanie w piątek o godz. 10.00.

Portal zostanie zaprezentowany na organizowanej przez IPN dwudniowej konferencji naukowej, która w dniach 30-31 maja odbędzie się w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. IPN przedstawi tam też wystawę poświęconą wizycie papieża Polaka w swoim ojczystym kraju w 1979 r.

Internauci znajdą na portalu szereg kopii dokumentów, fotografie, grafiki, mapy i inne interesujące pamiątki podróży apostolskiej sprzed 40 lat. „Większość zamieszczonych materiałów została wytworzona lub zgromadzona przez organa bezpieczeństwa PRL. Uzupełnieniem tego są dokumenty przekazane przez darczyńców prywatnych i organizacje polonijne. Wstęp do portalu przygotował profesor Jan Żaryn. Z myślą o czytelnikach zagranicznych została również przygotowana wersja tekstu w języku angielskim. Premiera i uruchomienie portalu odbędzie się drugiego dnia konferencji w Gnieźnie” – podał Instytut.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej