Łazik marsjański studentów Politechniki Białostockiej wystartuje na zawodach w USA

charakterystyce Argo II uczelnia wymienia, że ma lekkie i wytrzymałe zawieszenie, silnik zintegrowany jest z kołami, a te pozbawione możliwości skrętu (fot. Politechnika Białostocka)

Argo I I– łazik marsjański skonstruowany przez Studentów Politechniki Białostockiej – wystartuje w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge. Impreza rozpocznie się 30 maja na pustyni w stanie Utah w USA.

W Polsce realizowanych jest 6 projektów budowy mikro- i nanosatelitów

W Polsce jest realizowanych sześć projektów związanych z konstruowaniem mikro- i nanosatelitów, a dwa ze zbudowanych satelitów: PW-Sat2 i ICEYE-X2...

zobacz więcej

University Rover Challenge w Utah to prestiżowe międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów, które odbywają się od 2007 r. Reprezentanci Politechniki Białostockiej (PB) w poprzednich latach już trzy razy wygrali te zawody. W latach 2014 i 2013 z łazikiem Hyperion, a w 2011 r. – z łazikiem Magma 2.

Jak poinformowała rzeczniczka PB Dorota Sawicka, w tym roku studenci białostockiej uczelni wystartują z łazikiem Argo II, który już wyleciał do Stanów Zjednoczonych. To ósmy łazik studentów PB, który powstawał na wydziale mechanicznym uczelni. W pracach brała udział kilkunastoosobowa grupa, a jego budowę wsparto ze środków budżetu miasta.

W charakterystyce Argo II uczelnia wymienia, że ma lekkie i wytrzymałe zawieszenie, silnik zintegrowany jest z kołami, a te – pozbawione możliwości skrętu. Do niektórych zadań potrzebny będzie manipulator, Argo II wyposażony jest w manipulator o sześciu stopniach swobody. Wyposażony jest też w tryb jazdy autonomicznej i system rozpoznawania obiektów.

Zawody rozpoczną się 30 maja, a o nagrodę powalczy – jak informuje Sawicka - 36 ekip z 10 krajów świata, w tym osiem zespołów z Polski.

(fot. Politechnika Białostocka)

Na orbicie Ziemi umieszczono 60 internetowych satelitów

Amerykańska firma SpaceX umieściła na orbicie ziemi 60 niewielkich satelitów, za pośrednictwem których świadczone będą usługi dostępu do szybkiego...

zobacz więcej

Na stronie internetowej zawodów można przeczytać, że wśród robotów z Polski, oprócz łazika studentów Politechniki Białostockiej, zakwalifikowały się prace studentów politechnik z Warszawy (łaziki dwóch drużyn), Rzeszowa, Kielc, Wrocławia, Częstochowy oraz Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Sawicka poinformowała, że zadaniem uczestników zawodów jest zaprojektowanie i zbudowanie łazika zdolnego do pokonywania dużych odległości w trudnym terenie i wykonywania zadań podobnych do tych, jakie realizują roboty na innych planetach, w szczególności na Marsie.

Wśród zadań studenckie łaziki będą musiały m.in. pobrać próbkę i zbadać teren pod kątem geologicznym i możliwości występowania życia. Skonstruowany robot - jak podkreślił Sawicka - ma zastąpić człowieka np. przy konserwacji urządzeń i być wsparciem astronauty przy serwisowaniu sprzętu. div class="facebook-paragraph">

#wieszwiecejPolub nas

źródło:

Zobacz więcej