Burze, gradobicia i intensywne deszcze w wielu rejonach kraju

Czoło fali wezbraniowej zbliża się do Warszawy. Kulminacja w stolicy prognozowana jest w godzinach nocnych, między godz. 1 a 3 z wtorku na środę (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Intensywne opady deszczu, burze, gradobicia i silny w porywach wiatr w wielu rejonach kraju zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Lokalnie spodziewany jest grad o średnicy do 4 cm. Na wschodzie i południu Polski wiatr w porywach do 100 km/h.

Znaleziono panterę z gatunku uważanego za wymarły

Panterę mglistą ostatni raz widziano blisko 36 lat temu. W 2013 roku gatunek ten został uznany za wymarły. Niedawno mieszkańcy jednej z wiosek na...

zobacz więcej

Nad Polską przechodzą burze i przelotne opady deszczu. Front chłodny rozdziela ciepłe i wilgotne powietrze z południa napływające na wschód od frontu, od chłodnego powietrza polarnomorskiego, stopniowo napływającego nad zachodnią Polskę.

Od Warmii i Mazur po Śląsk spodziewane są intensywne opady deszczu, 20-30 litrów na metr kwadratowy, lokalnie do 40 litrów. Miejscowo towarzyszyć im będą burze. W ich trakcie należy się spodziewać silnego wiatru, którego prędkość w porywach może osiągać lokalnie do 90 km/h. Po przejściu burz i w rejonach, które one ominą, spodziewane są opady długotrwałe, o natężeniu od umiarkowanego do silnego.

W Polsce wschodniej i na południu od godzin poopołudniowych należy się spodziewać licznych burz z gradem nawet do 4 cm średnicy, deszczem do 40 litrów na metr kw. Lokalnie kumulacje do 50 litrów. Wiatr w porywach do 100 km/h.

Fala wezbraniowa dotarła do Warszawy. Służby monitorują sytuację

Przez Warszawę i południowe rejony Mazowsza przechodzi na Wiśle fala wezbraniowa. Jeżeli będziesz niedaleko tego miejsca, to podziel się z nami...

zobacz więcej

Stan wody górnej i środkowej Wisły układa się w strefie wody wysokiej z przekroczeniami stanów ostrzegawczych. Stany alarmowe są przekroczone od stacji Zawichost po Dęblin.

Czoło fali wezbraniowej zbliża się do Warszawy. Kulminacja w stolicy prognozowana jest w godzinach nocnych, między godz. 1 a 3 z wtorku na środę. Spodziewana wysokość fali wezbraniowej ma się kształtować nieznacznie poniżej stanu ostrzegawczego 590 cm. W godzinach porannych w środę stan wody w Warszawie zacznie stopniowo opadać, natomiast fala wezbraniowa przy przekroczonym stanie ostrzegawczym i alarmowym zacznie zbliżać się do Modlina.

Ponadto kulminacja wezbrania na Odrze przepływa przez Głogów, 45 cm powyżej stanu ostrzegawczego 445 cm.

źródło:

Zobacz więcej