RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Janda wyśmiewa pobierających świadczenia. Jej fundacja dostała od państwa miliony

Były kandydat na prezydenta Warszawy Jan Śpiewak nazwał aktorkę „rasistką” (fot. AP/Adam Warżawa/TT/Krystyna Janda)
Były kandydat na prezydenta Warszawy Jan Śpiewak nazwał aktorkę „rasistką” (fot. AP/Adam Warżawa/TT/Krystyna Janda)

„Promowanie uprzedzeń wobec biednych niewiele się różni od promowania uprzedzeń wobec innych narodów. (…) Krystyna Janda jest rasistką. Liczę na reakcje ludzi kultury” – napisał na Twitterze lewicowy aktywista Jan Śpiewak. Odniósł się w ten sposób do rysunku wyśmiewającego ubogich pobierających świadczenia od państwa, który Janda zamieściła na Facebooku. Jak przypomniał na Twitterze jeden z dziennikarzy, w latach 2005-2017 fundacja znanej aktorki otrzymała od państwa dofinansowanie w wysokości ponad 15 mln zł.

Janda o Polakach: Nie czuję potrzeby wymiany myśli z tym narodem

– Kiedyś czułam potrzebę wymiany myśli z tym narodem, teraz po prostu już jej nie czuję – oświadczyła Krystyna Janda. Dlatego, jak tłumaczyła,...

zobacz więcej

Znana aktorka zamieściła na Facebooku rysunek przedstawiający kobietę wyciągającą ręce po pieniądze. Miał to być komentarz do wyniku minionych wyborów do Parlamentu Europejskiego, kiedy to – zdaniem środowisk niechętnych rządowi – Prawo i Sprawiedliwość zapewniło sobie zwycięstwo licznymi świadczeniami socjalnymi takimi jak 500 Plus na pierwsze dziecko czy trzynasta emerytura.

Zdaniem byłego kandydata na prezydenta Warszawy Jana Śpiewaka takie stawianie sprawy czyni z Jandy rasistkę, bo uprzedzenia wobec biednych „niewiele się różnią od promowania uprzedzeń wobec innych narodów”.

Janda nie ma powodów do narzekania na brak pieniędzy. Dziennikarz Marcin Dobski zamieścił na Twitterze wykaz licznych dotacji państwa na konto Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury. W latach 2005-17 fundacja aktorki otrzymała z budżetu państwa 15 mln zł.

źródło:
Zobacz więcej