RAPORT

Kampania 2020

Wichury, burze i grad – co robić, żeby być bezpiecznym?

W czasie burzy zawsze bezpieczniej jest w środku – wskazuje RCB (fot. Shutterstock/Steven K Sembach Jr)

IMGW prognozuje bardzo silny wiatr i burze z gradem niemal w całej Polsce. Jeżeli możemy, zostańmy w domu. Pamiętajmy, żeby zabezpieczyć wszystkie przedmioty na balkonach i zadbać o zwierzęta pozostające pod nasza opieką – przypomina Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Jak powiedziała w materiale wideo zamieszczonym na Twitterze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa szef wydziału Polityki Informacyjnej RCB Anna Adamkiewicz, najmocniej wiać będzie w województwach: podkarpackim i lubelskim, gdzie uruchomione zostało SMS-owe ostrzeganie ludności - Alert RCB. Tam wiatr i burze będą najsilniejsze, prędkość wiatru osiągnie w porywach 100 km/h.

– To naprawdę już silny wiatr, który może powodować szkody, dlatego pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim, jeżeli możemy, zostańmy w domu. W czasie burzy zawsze bezpieczniej jest w środku – wskazała Adamkiewicz.

– Pamiętajmy też, żeby zabezpieczyć wszystkie przedmioty, które są na balkonach, na parapetach na podwórkach - różnego rodzaju doniczki, meble ogrodowe, które porwane przez wiatr, mogą nas ranić – podkreśliła. – Zadbajmy o zwierzęta, które są pod nasza opieką. Jeżeli na przykład mamy psa, który mieszka na stałe w budzie, upewnijmy się, że jest bezpieczny. Pamiętajmy też o tym, żeby nie chować się pod drzewami i nie parkować pod nimi. Złamany konar może nas ranić, może uszkodzić samochód – Przestrzegała Adamkiewicz.

Jak dodała szefowa wydziału Polityki Informacyjnej RCB, warto upewnić się też, że nasi bliscy wiedzą o zagrożeniu i są bezpieczni.

Krajobraz po burzach. Ponad tysiąc interwencji strażaków i liczne podtopienia

W środę strażacy interweniowali ponad 1200 razy w związku z sytuacją pogodową, najwięcej na Podkarpaciu i w Małopolsce. Do tej pory łącznie...

zobacz więcej

– W południowo-wschodniej Polsce prognozowany jest bardzo silny wiatr z porywami do 100 km/h i burze z gradem. Dyrektor RCB zdecydował o wysłaniu SMS-a z ostrzeżeniem, ALERTU RCB, do osób w województwach: lubelskim i podkarpackim – podało RCB na Twitterze.

„Nie chowaj się pod drzewami, unikaj otwartych przestrzeni; jeśli możesz, zostań w domu” – apeluje RCB.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem w południowo-wschodniej Polsce oraz ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami z gradem dla dziewięciu województw. Alerty dotyczą całego kraju oprócz woj. zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego.

źródło:
Zobacz więcej