Raport

Epidemia koronawirusa

Grupa Wyszehradzka zgłosi kandydata na szefa KE

Marosz Szefczovicz jest wiceszefem KE (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Grupa Wyszehradzka zgłosi Słowaka Marosza Szefczovicza jako kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej – podała we wtorek węgierska agencja MTI, powołując się na czeski dziennik „Hospodarske Noviny”.

Kształtuje się przyszły Parlament Europejski. Sprawdzamy, gdzie trafią krajowi eurodeputowani

W nadchodzącej kadencji Parlamentu Europejskiego dotychczas rządząca koalicja chadeków i socjalistów prawdopodobnie nie uzyska większości. W sumie...

zobacz więcej

Gazeta wskazuje czeskiego premiera Andreja Babisza i osoby z otoczenia KE jako źródła tej informacji.

Szefczovicz jest obecnie wiceszefem KE i był niedawno kandydatem rządzącej partii Smer w słowackich wyborach prezydenckich, gdzie w drugiej turze przegrał z Zuzaną Czaputovą.

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego najwięcej mandatów zdobyła Europejska Partia Ludowa, ale jej pozycja zacznie osłabła. Kandydatem EPL na szefa KE jest Manfred Weber, ale jego osoba nie wszystkich zadowala – podkreśliły „HN”.

Poparcie dla Webera wycofał jeszcze przed wyborami do PE np. premier Węgier Viktor Orban.

Czeski dziennik pisze, że prezydent Francji Emmanuel Macron przed posiedzeniem Rady Europejskiej we wtorek po południu spotka się premierami V4, aby omówić tę kwestię. Macron – jak zauważa gazeta – chciałby, by szefem Komisji został główny unijny negocjator ds. brexitu Francuz Michel Barnier.

Według „HN” Grupa Wyszehradzka mogłaby poprzeć Barniera albo wiceprezes Banku Światowego Bułgarkę Kristalinę Georgiewą, gdyby Szefczovicz został wysokim przedstawicielem UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

źródło:

Zobacz więcej