RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sadurski po wyborach chce federacyjnego podziału Polski

Sadurski przedstawił swoją koncepcję podziału Polski (fot. arch.PAP/Grzegorz Jakubowski)

Związany z „Gazetą Wyborczą” i popierający Koalicję Europejską prof. Wojciech Sadurski skomentował wyniki niedzielnych wyborów. „Mapa powyborcza Polski pokazuje dwie połowy, prawie bez wyjątków. Powinno to dać siłę pomysłom (…) przyszłości może nawet federacyjnym” – pisze Sadurski. Na Twitterze opublikował mapę i zaproponował podział na Polskę Wschodnią i Zachodnią. Wpis po jednym dniu skasował.

Suski: Już doszło do rozpadu Koalicji Europejskiej

Brak wiarygodności był powodem przegranej Koalicji Europejskiej w eurowyborach – ocenił we wtorek szef gabinetu premiera Marek Suski (PiS). Według...

zobacz więcej

„Kolejny argument za Polską federalną. Polska Zach.: pro-europejska, liberalna, świecka; Polska Wschodnia, wiadomo. Kompetencje wspólne: polityka zagr. i obronna, waluta, armia, podst wolności obywat. (ale w skansenie wschodnim – mniej wolności od religii)” – napisał na Twitterze Wojciech Sadurski.

Filozof prawa i konstytucjonalista, wykładowca Wydziału Prawa Uniwersytetu w Sydney i Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego dołączył do swojego wpisu mapkę Polski i zaznaczonymi województwami, gdzie wygrała Koalicja Europejska, a gdzie Prawo i Sprawiedliwość.

Wpis opublikowany wczoraj o świcie, dziś został skasowany.

Swoją koncepcję podziału Polski Sadurski przedstawił szerzej na łamach portalu natemat.pl: „Wybory potwierdziły i skonsolidowały podział Polski na zachodnią i wschodnią, według linii ustrojowych, światopoglądowych i cywilizacyjnych. Mapa powyborcza Polski pokazuje dwie połowy, prawie bez wyjątków. Powinno to dać siłę pomysłom decentralizacyjnym (np. firmowanym m.in. przez prof. A Dudka), a w przyszłości może nawet federacyjnym (różnica między decentralizacją a federalizacją polega na tym, że w tej drugiej decentralizacja jest utrwalona konstytucyjnie). Dlaczego Poznaniak ma cierpieć pomysły na szkołę popularne w Nowym Targu, zaś Hajnówkowianin męczyć się w modelu rodziny, przeważającym we Wrocławiu? Zaś na zarzuty o federacji jako drodze do »rozbioru« czy dezintegracji, odpowiadajmy: jest wręcz przeciwnie. To rozsądna decentralizacja lub federalizacja pomaga przetrwać »jedności w różnorodności«”.

Szydło: Czas Donalda Tuska w polskiej polityce się skończył

Czas Donalda Tuska w polskiej polityce się skończył; był on mocno zaangażowany w kampanię do Parlamentu Europejskiego, liczył, że będzie zbawcą,...

zobacz więcej

Profesor będący intelektualnym zapleczem Koalicji Europejskiej w ten sposób komentuje wyniki wyborów do PE: „Nie wyolbrzymiajmy przy tym skali sukcesu: mimo propagandy i mimo nieprawdopodobnych socjalnych łapówek, PiS zdobył przewagę w sumie minimalną. (…) Tzw. żelazny elektorat PiS-u jest naprawdę żelazny, zwłaszcza na wsi. Co to mówi o mentalności wielu wyborców, mających jak na dłoni przykłady korupcji i rozmontowania rządów prawa – to już proszę sobie samemu dopowiedzieć, bo jako demokracie, nie przechodzi mi przez gardło stwierdzenie, że wyborca jest głupi”.

Obraźliwe tweety

W związku z obraźliwymi wpisami w internecie, przeciwko Wojciechowi Sadurskiemu toczą się już trzy postępowania sądowe. Pierwsze z powództwa cywilnego złożonego przez Prawo i Sprawiedliwość, w związku z podejrzeniem naruszenia dóbr osobistych poprzez określenie tego ugrupowania jako „zorganizowanej grupy przestępczej”. W swoim wniosku PiS zwraca uwagę, że określenie to obraziło tysiące członków partii.

Dwie kolejne sprawy mają związek z atakiem prof. Sadurskiego na Telewizję Polską. 13 stycznia 2019 r., po zamordowaniu prezydenta Pawła Adamowicza, Sadurski napisał w tweecie, że przyczyną mordu jest „zaszczucie go przez rządowe media” i dlatego „żaden demokrata, żaden polityk opozycyjny, nie powinien przekroczyć progu Gebelsowskich mediów”. Spółka zarzuca Sadurskiemu świadome i celowe zniesławienie oraz naruszenie dóbr osobistych stacji telewizyjnej, poprzez łączenie programów stacji z morderstwem prezydenta miasta.

Mapa wyborcza z podziałem na zwycięskie komitety w gminach:źródło:
Zobacz więcej