RAPORT

Pogarda

Prezes IPN: Ryszard Kaczorowski wśród laureatów nagrody IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”

Kaczorowski zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Kaczorowski zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, pośmiertnie otrzyma nagrodę IPN „Kustosz Pamięci Narodowej” – poinformował we wtorek prezes IPN Jarosław Szarek. To 18. edycja nagrody przyznawanej za upamiętnienie historii narodu polskiego z lat 1939-1989.

IPN ogłosił nazwiska laureatów nagrody Kustosz Pamięci Narodowej

Bogusław Nizieński, Anna Rastawicka i Marlena Piekarska-Olszówka, a także Polski Teatr Ludowy we Lwowie i Stowarzyszenie Huta Pieniacka to...

zobacz więcej

Uroczystość wręczenia laureatom nagród przez prezesa IPN Jarosława Szarka odbędzie się w południe na Zamku Królewskim w Warszawie.

– To 18. edycja „Kustosza”, czyli „Kustosz” zyskuje pełną pełnoletność i rzeczywiście na ten czas w tym roku postaci niezwykłe, bo symbolizujące nasze dzieje XX wieku, nie tylko opiekunowie tej historii, ale i świadkowie – powiedział w radiowej Jedynce Szarek.

Prezes IPN podkreślił, że Ryszard Kaczorowski był ostatnim prezydentem II Rzeczypospolitej i symbolem trwania niepodległej Polski na emigracji. Przypomniał, że Kaczorowski był m.in. wychowawcą młodzieży, gdy służył w harcerstwie. W 1942 r. wstąpił do armii gen. Władysława Andersa; przeszedł szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego; w 1947 r. osiadł w Londynie.

„W jego pracy Polska zawsze była na pierwszym miejscu. Podkreślał, że patriotyzm nie zależy od miejsca zamieszkania i nawet na emigracji nie da się zamienić polskiej duszy na inną” – przekazał Instytut Pamięci Narodowej.

Ryszard Kaczorowski był prezydentem Polski na uchodźstwie w latach 1989-1990; po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta przekazał na jego ręce insygnia władzy prezydenckiej II RP. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem.

Polonijna edycja Turnieju Debat Historycznych #mojaniepodległa. Ruszyły zapisy

Wystartowały zgłoszenia dla edycji Turnieju Debat Historycznych #mojaniepodległa dla młodzieży polonijnej i polskiej mieszkającej poza granicami...

zobacz więcej

Wśród tegorocznych laureatów nagrody – jak poinformował Szarek – są także: propagator pamięci o ofiarach zbrodni wołyńskiej Janusz Horoszkiewicz, przyjaciółka Jana Pawła II prof. Wanda Półtawska, autor publikacji o Powstaniu Warszawskim Marek Strok oraz Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

„Janusz Horoszkiewicz to niezłomny strażnik polskiego dziedzictwa na Wołyniu, rzecznik i głosiciel pojednania w prawdzie narodów polskiego i ukraińskiego. Inicjator i wykonawca ponad 40 krzyży stojących w dolinie rzeki Horyń w miejscach unicestwionych w 1943 r. polskich wiosek, kościołów i cmentarzy” – podał IPN, przypominając też, że od 2007 r. Janusz Horoszkiewicz organizuje każdego roku pielgrzymki do Huty Stepańskiej i jej okolic.

Wanda Półtawska jest lekarzem psychiatrą, w czasie wojny była więźniarką niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck (jako 20-letnia dziewczyna trafiła tam z wyrokiem śmierci w listopadzie 1941 r.; na miejscu przeprowadzano na niej eksperymenty pseudomedyczne), w okresie PRL została przyjaciółką Karola Wojtyły – od 1978 r. papieża Jana Pawła II.


„Rzucona w czasie niemieckiej okupacji z otaczającego ją świata miłości i przyjaźni w atmosferę okrucieństwa gestapowskiego więzienia i hitlerowskiego kacetu nie poczuła nienawiści, tylko ogromne zdziwienie: jak jest możliwe, aby człowiek człowiekowi mógł zadawać takie cierpienia?” – napisał o niej IPN.

Wystawa IPN „Polski gen wolności” prezentująca drogę do niepodległości

Wystawę plenerową „Polski gen wolności”, prezentującą 150 lat zmagań na wszystkich polach aktywności o odzyskanie przez Polskę niepodległości,...

zobacz więcej

W niedawnym liście otwartym do „wszystkich ludzi dobrej woli zainteresowanych historią Polski” Wanda Półtawska podkreśliła, że patriotyzm to nie nacjonalizm. „Nie chodzi o to, by swój patriotyzm narzucać innym. To nie polityka. To szukanie własnej tożsamości. Dlatego trzeba zachować pamięć o tym, co było, żebyśmy umieli stawać po stronie dobra i piękna, a nie zła i nienawiść” – napisała.

Marek Strok jest wybitnym znawcą i badaczem Powstania Warszawskiego. „Jego fascynacja losami żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego zrodziła najpełniejszą kolekcję biogramów powstańców warszawskich, nieocenioną dla każdego historyka zajmującego się dziejami zbrojnego zrywu sprzed 75 lat” – napisał o nim IPN.

Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie to z kolei organizacja, której głównym i najważniejszym zadaniem w pierwszych latach jej działalności stała się odbudowa Cmentarza Obrońców Lwowa, znanego także jako Cmentarz Orląt.

Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznawana jest osobom, a także instytucjom i organizacjom społecznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii narodu polskiego w latach 1939-1989 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami IPN. Nagrodę w lipcu 2002 r. ustanowił ówczesny prezes IPN prof. Leon Kieres, a jej pomysłodawcą był ówczesny dyrektor krakowskiego oddziału IPN prof. Janusz Kurtyka (prezes IPN w latach 2005-2010).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej