Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Fala wezbraniowa dotarła do Warszawy. Służby monitorują sytuację

Fala wezbraniowa cały czas się przemieszcza (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Przez Warszawę i południowe rejony Mazowsza przechodzi na Wiśle fala wezbraniowa. Jeżeli będziesz niedaleko tego miejsca, to podziel się z nami zdjęciami i prześlij je na platformę Twoje Info.

Intensywne opady deszczu i burze z gradem. Ostrzeżenia IMGW dla czterech województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek rano ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem na południu kraju i ostrzeżenia...

zobacz więcej

– Jeżeli chodzi o stolicę to woda osiągnęła stan około 550 centymetrów. Stan ostrzegawczy to jest 600 centymetrów – poinformował rzecznik mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski.

O stanie wody w stolicy informuje też warszawska policja. „Poziom wody na warszawskim odcinku Wisły rośnie. Patrole motorowodne policji monitorują stan bezpieczeństwa na rzece. Apelujemy o rozsądek i nie zbliżanie się do wody. Nurt jest bardzo silny. Masy wody niosą ze sobą między innymi konary drzew, nie zawsze widoczne na powierzchni” – przekazała na Twiterze warszawska policja.

Sytuacje monitorują też inne służby. Fala wezbraniowa cały czas się przemieszcza.

– Teraz przechodzi przez stolicę, a w następnych dniach będzie przenosiła się bardziej na północ, czyli przejdzie przez powiat legionowski, nowodworski i płocki. W powiecie płockim mamy informację, że w kilku gminach jest wysoka woda. Ogłoszony został stan ostrzegawczy. Służby są czujne – powiedział mł. bryg. Karol Kierzkowski.

Kierzkowski zapewnia jednak, że wały powinny sobie poradzić z falą. – Najwyższa woda jest obecnie w powiecie lipskim, kozienickim i garwolińskim. Tam są alarmy przeciwpowodziowe. Strażacy pozostają w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego – poinformował Kierzkowski.

Wielka fala dotarła do stolicy rano i zalała m.in. plaże pod mostem Poniatowskiego i szlak pieszo-rowerowy na brzegu. Bulwary cały czas patrolują służby m.in. straż miejska i policja, które pilnują, by nikt na nie wchodził.

Prezydent Rafał Trzaskowski przekazał w poniedziałek na Twitterze, że zdecydował o zamknięciu Bulwarów Wiślanych. „Służby są w pełnej gotowości i stale monitorują stan Wisły” – napisał na Twitterze prezydent stolicy. W tym czasie na bulwarach będą wyłączone fontanny, część zasilania elektrycznego oraz stacje rowerowe Veturilo zlokalizowane nad rzeką.

Fala wezbraniowa na Wiśle osiągnie Warszawę

Fala wezbraniowa na Wiśle dociera do Warszawy. Jej kulminacja w województwie mazowieckim przewidziana jest na wtorek i środę. Hydrolog Magdalena...

zobacz więcej

W związku z wysokim stanem wody zamknięte zostały śluzy wałowe, a także wrota Portu Czerniakowskiego. Wcześniej sprawdzono, czy wszystkie systemy przeciwpowodziowe, w tym przepompownie działają sprawnie. Z plaż zostały wywiezione kosze i przenośne toalety.

Zabrano również m.in. ruszty palenisk i nadwodne budki. Zdemontowano także pomost przy moście Poniatowskiego, a w portach bosmani całodobowo nadzorują zacumowane łodzie, żaglówki i inne jednostki.

Właściciele nadwiślańskich klubokawiarni zostali poproszeni przez miasto o zabezpieczenie lokali i zamknięcie kanalizacji, opróżnienie pojemników na śmieci oraz zabranie krzeseł i stolików. Dodatkowo miasto zabezpieczyło 260 tys. worków oraz piasek na wypadek, gdyby zaistniała potrzeba wzmocnienia wałów.

Ze względów bezpieczeństwa obowiązuje zakaz wchodzenia na międzywale. Podczas największego wezbrania wody nie można też przebywać na działkach na Mokotowie. Dodatkowo służby zostały skierowane do zapewnienia bezpieczeństwa na mostach, na których gromadzącą się ludzie obserwujący rzekę.

Na platformę TWOJE INFO otrzymujemy zdjęcia od internautów (fot. Twoje INFO)

źródło:

Zobacz więcej