RAPORT

Kampania 2020

„Nasz Dziennik”: Komisja Europejska kpi z więźniów i ofiar Auschwitz

Niemiecka telewizja ZDF nie chce przeprosić za określenia „polskie obozy zagłady” (fot. Pexels)

Komisja Europejska lekceważy sprawę przeprosin byłego więźnia Auschwitz za określenie „polskie obozy” – oświadczyło Stowarzyszenie Patria Nostra. O sprawie pisze „Nasz Dziennik”.

Trybunał: wyrok krakowskiego sądu ws. „polskich obozów” nie obowiązuje w Niemczech

Wyrok sądu w Krakowie – uznający, że niemiecka telewizja ZDF musi w określony sposób przeprosić na swojej stronie internetowej za użycie zwrotu...

zobacz więcej

Do Komisji Europejskiej wpłynęło kilka interpelacji w sprawie orzeczenia niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe, który odmówił uznania w Niemczech wyroku krakowskiego sądu.

Były więzień niemieckiego obozu Auschwitz Karol Tendera domagał się przeprosin za użycie przez stację ZDF, drugi program niemieckiej telewizji publicznej, określenia „polskie obozy zagłady”. Nakazujący przeprosiny wyrok polskiego sądu nie został właściwie wykonany, a ZDF pozostała przy swoim stanowisku przed niemieckimi sądami.

Komisja Europejska odniosła się właśnie do jednej z interpelacji, skierowanej przez europosła Dobromira Sośnierza (Konfederacja), a dotyczącej tej sprawy. „Komisji nie są znane żadne praktyki sądów niemieckich podważających orzeczenia wydane w innych państwach członkowskich” - stwierdziła w odpowiedzi KE komisarz Vera Jourova.

– Jak to nie są znane. Przecież my o tym piszemy, że jest taki wyrok. Jak traktować taką odpowiedź, to jest chyba lekceważenie – przekonywał mec. Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra, które reprezentowało Karola Tenderę. – W naszej ocenie, ta odpowiedź wskazuje, że Komisja Europejska nie zadała sobie trudu głębszego zapoznania się ze sprawą – dowodził mec. Przemysław Gałązka ze Stowarzyszenia Patria Nostra.

KE zapewnia jednak, że monitoruje orzecznictwo sądów europejskich. „W ramach ogólnego monitorowania przez Komisję stosowania rozporządzenia Komisja jest w regularnym kontakcie z państwami członkowskimi w kontekście europejskiej sieci sądowej w sprawach cywilnych i handlowych. Sprawozdanie ze stosowania rozporządzenia, które ma zostać przedstawione przez Komisję w 2022 r., pozwoli ponadto ocenić stosowanie podstaw odmowy, w tym podstaw związanych z porządkiem publicznym” – wskazano w oświadczeniu.

Pan Karol Tendera kończy w tym roku 98 lat. Nasuwa się pytanie: Czy doczeka sprawiedliwości? Jest to coraz bardziej wątpliwe, a Komisja Europejska mu w tym na pewno nie pomoże – ocenia Stowarzyszenie Patria Nostra.

źródło:
Zobacz więcej