RAPORT

Tusk kontra Tusk

Merkel i Macron ustalali jak wybrać następcę Junckera

Jean-Claude Juncker nie będzie już szefem Komisji Europejskiej (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)
Jean-Claude Juncker nie będzie już szefem Komisji Europejskiej (fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Prezydent Francji Emmanuel Macron i niemiecka kanclerz Angela Merkel rozmawiali telefonicznie o sposobie wyboru następcy Jean-Claude’a Junckera na stanowisku przewodniczącego Komisji Europejskiej. Informacje na ten temat pochodzą z kręgu prezydenta Francji. We wtorek wieczorem w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej.

Kształtuje się przyszły Parlament Europejski. Sprawdzamy, gdzie trafią krajowi eurodeputowani

W nadchodzącej kadencji Parlamentu Europejskiego dotychczas rządząca koalicja chadeków i socjalistów prawdopodobnie nie uzyska większości. W sumie...

zobacz więcej

Źródło poinformowało, że Merkel i Macron chcą uniknąć wrażenia braku zgody między Francją a Niemcami w sprawie wyboru osoby przyszłego szefa Komisji Europejskiej. Mają oni jednak różne zdania na ten temat.

Niemiecka kanclerz widziałaby na tym stanowisku swego rodaka – Manfreda Webera, który stoi w Parlamencie Europejskim na czele frakcji, do której należy także partia chrześcijańskich demokratów Merkel – CDU. Przeciwny jest temu Macron, który uważa, że należy utworzyć w parlamencie nową frakcję poszerzonego sojuszu liberałów i demokratów, nie wykluczając przy tym partii Zielonych.

Wśród osób, które mogłyby być wystawione przez Paryż, jest wymieniany główny negocjator ds. brexitu, Francuz Michel Barnier, a także komisarz ds. konkurencji, należąca do liberalnej rodziny politycznej Margrethe Vestager z Danii.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami na czele Komisji Europejskiej staje kandydat najliczniejszej grupy w Parlamencie Europejskim. I chociaż koalicja Webera straciła w wyborach ponad czterdzieści miejsc, to jest jednak największym ugrupowaniem w europarlamencie.

Przed szczytem dojdzie do spotkania przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Dyplomaci z kilku krajów przyznają, że oczekują rozmów na temat wspólnego stanowiska regionu w kwestii obsady najważniejszych unijnych stanowisk.

Do tej pory ani Grupa Wyszehradzka, ani szerzej państwa Europy Środkowo-Wschodniej nie wyartykułowały swoich oczekiwań w tej sprawie, a zachowanie równowagi geograficznej w obsadzie kluczowych unijnych stanowisk może spowodować, że jedno z nich przypadnie właśnie temu regionowi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej