Grand Prix Festiwalu „Dwa Teatry” dla Zaorskiego i Kostrzewskiego

Festiwal odbył się w Hotelu Sheraton w Sopocie (fot. TVP)

Słuchowisko „Wielka improwizacja” Wojciecha Tomczyka w reżyserii Janusza Zaorskiego i spektakl „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zdobyły Grand Prix 19. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie. W konkursie w tym roku rywalizowały 34 realizacje radiowe i 28 produkcji telewizyjnych.

Festiwal „Dwa Teatry”. Wielkie Nagrody dla Łabonarskiej i Englerta

W sali sopockiego Multikina zainaugurowano w piątek 19. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Wielkie Nagrody...

zobacz więcej

Twórcy słuchowiska „Wielka improwizacja” podzielą między siebie nagrodę w wysokości 20 tys. zł. Za tekst – Wojciech Tomczyk, za reżyserię – Janusz Zaorski, za realizację akustyczną – Andrzej Brzoska i za role aktorskie: Piotr Fronczewski, Jerzy Radziwiłowicz i Andrzej Mastalerz.

Nagrodę za reżyserię otrzymał Tomasz Man za słuchowisko „Mojżesz – Remix”. Jury doceniło też Andrzeja Chyrę, odtwarzającego w słuchowisku rolę Mojżesza.

Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymali twórcy słuchowiska zgłoszonego przez Radio Kraków „Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie” na podstawie korespondencji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta.

Nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska „Żaba” w reżyserii Waldemara Modestowicza otrzymała Marta Rebzda. Iwona Borawska została natomiast nagrodzona za scenariusz będący adaptacją za słuchowisko „Wątpliwości profesora Carstena”.

Dziś w Teatrze Telewizji premiera „Wesela” według S. Wyspiańskiego

Sto lat po odzyskaniu niepodległości Teatr Telewizji pokaże „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Reżyser...

zobacz więcej

Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną czterech zgłoszonych do konkursu słuchowisk otrzymał Andrzej Brzoska. W tym roku zrealizował on: „0-2-0” w reżyserii Jana Warenyci, „Mojżesz – Remix” w reżyserii Tomasza Mana, „Elektrę” w reżyserii Mariusza Malca i „Smugę cienia” w reżyserii Dariusza Błaszczyka.

Wiktoria Gorodeckaja została uznana za najlepszą aktorkę za rolę Anny w słuchowisku „Anna Karenina” w reżyserii Katarzyny Michałkiewicz. Jury doceniło też Aleksandra Dębicza za muzykę do tego słuchowiska.

Honorowe, pozaregulaminowe wyróżnienia za muzykę otrzymali: Ignacy Zalewski za muzykę w słuchowisku „Sen” w reżyserii Jerzego Machowskiego oraz Jerzy Rogiewicz, Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki za muzykę do radioopery „Tangibile – Dotykalne” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz.

Jurorzy docenili też grę Ryszarda Dolińskiego w słuchowisku „Życie na zderzaku” w reżyserii Waldemara Modestowicza, za drugoplanowe role nagrodzeni zaś zostali: Ewa Kaim za rolę córki w słuchowisku „Suflerka” i Mateusz Smaczny za rolę Józefa w słuchowisku „Życie na zderzaku”.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą współczesności, otrzymało słuchowisko „Szczegółowa teoria życia i umierania” autorstwa i w reżyserii Michała Zdunika. Honorowa nagroda zespołowa dla producenta słuchowisk powędrowała do Radia Kraków.

źródło:
Zobacz więcej