RAPORT

Pogarda

Właściciel 170 krów żyjących na wolności ma obowiązek je zabić

Stado może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa zwierząt hodowlanych (fot. Shutterstock/GLF Media)
Stado może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa zwierząt hodowlanych (fot. Shutterstock/GLF Media)

Najnowsze

Popularne

Właściciel dzikiego stada bydła z Deszczna jest zobowiązany wybić 170 krów – poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Oświadczył, że nie ma merytorycznych przesłanek, by zmienić taką właśnie decyzję Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gorzowie Wielkopolskim.

Główny Lekarz Weterynarii: Nie ma decyzji ws. bezpańskich krów z Deszczna

Sytuacja dotycząca wolno żyjących krów w gminie Deszczno jest skomplikowana i wymaga wielowątkowej analizy. Na razie nie została podjęta decyzja,...

zobacz więcej

Chodzi o dzikie stado bydła liczące 170-180 sztuk, które od wielu lat żyje na wolności w woj. lubuskim, wypasając się na polach rolników. Są to zwierzęta niezarejestrowane, nie mają właściciela i nie są pod opieką weterynaryjną.

„Po dokonaniu gruntownej analizy uwarunkowań prawnych i epizootycznych dotyczących stada krów z gminy Deszczno, powiat gorzowski doszedł do przekonania, że w sprawie nie występują merytoryczne przesłanki uzasadniające zwrócenie się do terenowych organów Inspekcji Weterynaryjnej w celu rozważenia zmiany podjętych dotychczas rozstrzygnięć” – wskazał Główny Lekarz Weterynarii w komunikacie.

Jak dodał, dotyczy to w szczególności zmiany decyzji Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gorzowie Wielkopolskim z 31 października 2018 r., „na mocy której właściciel zwierząt został zobowiązany do zabicia 170 sztuk bydła”.

Podkreślił, że za taką oceną sytuacji przemawiają „względy natury prawnej jak również potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa zwierząt hodowlanych przed zagrożeniami, których źródło może stanowić przedmiotowe stado bydła”.

„Rada Sanitarno-Epizootyczna uznała, że nie można wykluczyć zagrożenia dla zdrowia publicznego, jakie wiąże się z utrzymywaniem przy życiu tak licznego stada zwierząt nieobjętego dotychczas kontrolą lekarsko-weterynaryjną oraz że wydana w sprawie decyzja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Gorzowie Wielkopolskim była w pełni uzasadniona” czytamy.

– Zwierzęta znajdują się pod opieką organizacji społecznych oraz wójta gminy Deszczno – poinformował szef weterynarii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej