RAPORT

Tusk kontra Tusk

Premier: Polacy chcą spokoju, normalności, nowoczesności. PiS stara się to dostarczać

Polacy chcą spokoju, normalności, nowoczesności. PiS stara się w najlepszy możliwy sposób dostarczyć Polakom te dobra – powiedział w programie „Gość Wiadomości” premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił również, że rząd stara się prowadzić politykę dla dobra jak najszerszych grup Polaków.

Oficjalne wyniki wyborów: Prawo i Sprawiedliwość przed Koalicją Europejską

Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 45,38 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska z...

zobacz więcej

Premier odniósł się do nadchodzącej rekonstrukcji rządu, związanej wyborem części ministrów na eurodeputowanych.

– Będzie trochę żal, bo było to znakomite grono kolegów i koleżanek, wspaniale współpracowało się w rządzie, wiele ciekawych projektów wspólnie zrobiliśmy; ale taki był ich wybór i osiągnęli znakomity sukces, więc dojdzie do pewnych zmian w ramach Rady Ministrów – powiedział Morawiecki.

– Przepis jest, że w ciągu dwóch tygodni po ogłoszeniu wyników nowi europarlamentarzyści muszą pozbyć się swoich poprzednich funkcji. To zarysowuje pewną perspektywę czasową – dodał.

Szef rządu zdradził, że są pewne przemyślenia wspólnie z kierownictwem obozu Prawa i Sprawiedliwości, ale nie są to jeszcze skonkretyzowane propozycje.

Premier pytany o to, co zadecydowało o sukcesie PiS w wyborach, stwierdził, że były to „wiarygodność i konkretny program, który oparł się o piątkę Jarosława Kaczyńskiego”. Szef rządu podał również statystykę, z której wynika, że 116 tys. osób w ciągu roku wymeldowało się i wyjechało z Wielkiej Brytanii.

– Ogromna większość z nich – do Polski. Bardzo się cieszę, bo to jest wyraźny dowód, że nasza polityka gospodarcza działa – dodał.

– Staramy się prowadzić politykę dla dobra jak najszerszych grup Polaków, możliwie wszystkich Polaków, stąd obniżka PIT o 1 pkt proc., czyli 6 proc., która jesienią nastąpi, stąd 500 Plus również na pierwsze dziecko. To są szeroko zakrojone programy, które mają poprawić los Polaków, ale jednocześnie zwiększyć szanse rozwojowe, przebić szklany sufit, bo to 500 zł jest na lepszy start edukacyjny, lepsze wakacje dla dzieci. Po prostu program społeczny, który ma pomóc w rozwoju Polaków i myślę, że Polacy to docenili – podkreślił.

Premier odniósł się też do zarzutów opozycji, która twierdzi, że na programy społeczne PiS zabranie pieniędzy.

Prezydent: frekwencja w wyborach do PE „pokazuje, że nasza demokracja się ugruntowuje”

zobacz więcej

– Jeżeli taki jest ich program (opozycji – red.), żeby czekać, aż nam zabraknie pieniędzy, to bardzo szybko się przeliczą, bo my mamy nie tylko bardzo dobrze wszystko policzone, ale przypomnę, że miesiąc temu skierowaliśmy nasz program finansowy do Komisji Europejskiej. To nazywa się „Aktualizacja programu konwergencji”; chodzi o to, żeby pokazać w perspektywie trzech lat, jak budżet ma wyglądać i skąd mamy czerpać środki na różne programy – powiedział premier. Przypomniał również wygrany proces o tzw. podatek handlowy.

– Jesteśmy zwycięzcami tego sporu i stąd mamy środki np. na osoby niepełnosprawne, a więc pokazujemy źródła naszych budżetowych wydatków – stwierdził.

Morawiecki zapewnił, że pieniędzy „nie tylko nie zabraknie, ale te pieniądze będziemy mieli również na rozwój dróg samorządowych, to co obiecaliśmy; również na programy rozwojowe, takie jak przekop Mierzei Wiślanej i inne duże programy cywilizacyjno-rozwojowe”.

– Polacy chcą spokoju, normalności, nowoczesności. PiS stara się w najlepszy możliwy sposób dostarczyć Polakom te dobra. Nowoczesność, ponieważ rozwój nowoczesny musi się wiązać jednocześnie ze zwiększaniem szans dla ludzi na zarabianie więcej pieniędzy, na europejskość w konkrecie. Europejskość w konkrecie to dla nas europejski poziom zarobków, do którego, mam nadzieję, za jakiś czas doszusujemy – zaznaczył premier.

– Po drugie: normalność i spokój, żeby nie było sporów światopoglądowych, związanych z ideologią; my tego nie chcemy i myślę, że Polacy tego nie chcą. To również nam bardzo pomogło – powiedział Morawiecki.

Jako trzecie premier wymienił skuteczność i wiarygodność w działaniu. – To jest coś, co pokazujemy od 3,5 roku. To jest nasze drugie imię. Z tego też czerpiemy siłę – podkreślił szef rządu.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej