RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Spór prezydenta Francji i mer Paryża o odbudowę katedry Notre-Dame

Prezydent Francji i mer Paryża mają odmienne wizje na rekonstrukcję katedry Notre-Dame (fot. Chesnot/Getty Images)
Prezydent Francji i mer Paryża mają odmienne wizje na rekonstrukcję katedry Notre-Dame (fot. Chesnot/Getty Images)

Mer Paryża Anne Hidalgo chce, aby renowacja dachu i struktury katedry Notre-Dame w Paryżu opierała się na jej pierwotnej formie. Po ogłoszeniu przez prezydenta Francji 5-letniego planu odbudowy świątyni, wyraziła w tym temacie – jak sama określa – „konserwatywne” spojrzenie.

Katedra Notre-Dame ma być gotowa przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu

Rekonstrukcja Katedry Notre-Dame w Paryżu ma potrwać pięć lat – ogłosił prezydent Francji Emmanuel Macron. Zapewnił, że taki termin jest...

zobacz więcej

Rząd francuski proponuje odważną formę rekonstrukcji katedry. Mer Paryża swoje odmienne stanowisko wyraziła w wywiadzie dla tygodnika „Le Journal du Dimanche”. „Notre-Dame jest dziełem, który przynależy do wszystkich Paryżan, do wszystkich Francuzów, do całego świata. Musimy ją respektować taką jaka jest” – wyjaśniała mer Anne Hidalgo.

Chciałaby, aby budowa bazowała także na „rodowych kompetencjach izby rzemieślniczej oraz czeladników izby Tour de France”. Zwróciła też uwagę, że rekonstrukcja powinna „zachować wspaniały łańcuch przekazu wiedzy budowniczych katedry”.

Zapytana o międzynarodowy konkurs architektoniczny zorganizowany przez państwo, wyraziła szacunek wobec decyzji rządu, ponieważ taka inicjatywa „może pozwolić na zebranie licznych pomysłów”. Podkreśliła jednak, że „odbudowa iglicy na jej identyczny wzór będzie najlepszym rozwiązaniem”.

Jak powiedział wcześniej Emmanuel Macron, miałaby to być „rekonstrukcja inwencyjna” inspirująca się na „tym, co zrobił Viollet-Le-Duc w swoim czasie”, który połączył niegdyś tradycję i nowoczesność ze „wzajemnym szacunkiem”. Prezydent zaznaczył, że rekonstrukcja Notre-Dame jest możliwa w ciągu pięciu lat. Zapewnił też, że tak krótki czas nie wpłynie na jakość budowy.

źródło:
Zobacz więcej