RAPORT

Pogarda

Uhonorowano 23 Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. „Spłacamy dług wdzięczności”

W imieniu Danuty i Friedricha Heckermannów oraz Ariela Rolanda z rąk ambasador Izraela w Polsce Anny Azari, medale „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”,  odbierają Witold Wiliński, Maria Heckermann i Krystyna Wilińska (fot. PAP/Radek Pietruszka)
W imieniu Danuty i Friedricha Heckermannów oraz Ariela Rolanda z rąk ambasador Izraela w Polsce Anny Azari, medale „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, odbierają Witold Wiliński, Maria Heckermann i Krystyna Wilińska (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata uhonorowano w Łazienkach Królewskich 23 osoby, które podczas okupacji niemieckiej ratowały Żydów. – Spłacamy dług wdzięczności, ludzie ci narażali swoje życie i bliskich – dziękowała ambasador Izraela Anna Azari.

Narażali życie, ratując Żydów. Rodzina Mikołajunów Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata

Podczas II wojny światowej historia splotła w Mejszagole na Litwie losy żydowskiej rodziny Katzów i Polaków z Wileńszczyzny - Zuzanny i Sylwestra...

zobacz więcej

Ceremonia wręczenia medali Sprawiedliwy wśród Narodów Świata odbyła się w Teatrze Królewskim – Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

– Wręczenie medali Sprawiedliwych wśród Narodów Świata to jedno z najważniejszych zadań naszej ambasady w Polsce i nie tylko w Polsce. Tylko w ten sposób możemy spłacić dług wdzięczności wobec Sprawiedliwych. Ludzie ci ratowali Żydów z narażeniem własnego życia i życia swoich bliskich – powiedziała ambasador Izraela w Anna Azari.

Podkreśliła też, że z moralnego punktu widzenia czasy drugiej wojny światowej były najstraszniejsze w historii.

– Zwykli obywatele byli zmuszenie do dokonywania niemożliwych wyborów. Nie wszyscy zdali ten egzamin z człowieczeństwa – dodała Azari, która wręczyła medale bliskim odznaczonych.

Medalami i tytułami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata odznaczeni zostali: Regina i Franciszek Blaszko, którzy w 1942 r. uratowali czteroletniego Benjamina Katza; Helena i Stanisław Borowscy oraz Maria i Jan Burbutowscy za ratowanie rodziny Izaaka i Miriam Gruszniewskich; Anna i Józef Budyńscy oraz Krystyna Bryk za pomoc i ukrywanie do czasu wkroczenia Armii Czerwonej żydowskich sióstr Manii Molly Bluhman i Betty Bluhman.

Sprawiedliwymi zostali również Anna i Kazimierz Gałeccy oraz Józef Izdebski za uratowanie Stelli Zylberstein (dziś Kochawa Tsur) oraz jej matki Gitly; Danuta i Friedrich Heckermann (był Niemcem o antyfaszystowskich poglądach) oraz Aniela Roland, którzy ocalili m.in. Maurycego Laibacha i jego syna Stefana Laibacha, Matylda i Antoni Maliszewscy oraz Maria Maliszewska za uratowanie Fanii Warman, Janina i Jakub Krajewscy za uratowanie Barbary Tyl (Sury Bursztyn), Szczepan Marian Stankiewicz za ocalenie Marii Kirszenbaum-Trześniewskiej; Zofia Wysmulska i Józef Wysmulski za uratowanie m.in. Nachuma i Stefy Goldberg.

Konstanty Rokicki uznany przez Jad Waszem Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata

Konstanty Rokicki został uznany przez instytut Jad Waszem Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. Polski konsul w Bernie wystawiał fałszywe dokumenty...

zobacz więcej

– Są chwile, dla których warto żyć. Są chwile, w których poczucie dumy, że się jest Polakiem, jest przeogromne. Taką chwilą jest też dzisiejsza uroczystość – powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który wraz z izraelską ambasadą zorganizował ceremonię.

Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznaje medale i dyplomy Sprawiedliwy wśród Narodów Świata od 1963 r. Odznaczenie wyraża hołd osobom, które bezinteresownie, z czysto humanitarnych pobudek narażali życie dla ratowania swoich żydowskich przyjaciół, sąsiadów, znajomych, a często zupełnie obcych ludzi, zagrożonych eksterminacją przez niemieckich okupantów.

Dyplomy i medale Sprawiedliwych są wręczane na ceremoniach w Izraelu lub w izraelskich placówkach dyplomatycznych na całym świecie. Ambasada Izraela w Polsce organizuje kilkanaście takich uroczystości rocznie, głównie w Warszawie.

Do 1 stycznia 2019 r. odznaczonych zostało 27362 bohaterów z całego świata, w tym 6992 Polaków.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej