Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Jarosław Kaczyński o wyborach: To nowa jakość i dowód umacniania się demokracji

– Chciałem podziękować wyborcom za poparcie, a także wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach. To nowa jakość i dowód umacniania się polskiej demokracji. Dziękuję tym, którzy przyczynili się bezpośrednio do naszego zwycięstwa – mówił na konferencji prasowej po opublikowaniu oficjalnych wyników wyborów europarlamentarnych prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Oficjalne wyniki wyborów: Prawo i Sprawiedliwość przed Koalicją Europejską

Wybory do Parlamentu Europejskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 45,38 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Europejska z...

zobacz więcej

PKW przedstawiła oficjalne dane, z których wynika, że w wyborach do PE PiS uzyskało 45,38 proc. głosów, KE – 38,47 proc., Wiosna – 6,06 proc., Konfederacja – 4,55 proc., Kukiz'15 – 3,69 proc., a Lewica Razem – 1,24 proc. PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska – 22, a Wiosna - 3.

Kaczyński dziękował wyborcom za poparcie i wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach, bo – jak ocenił – taka frekwencja w wyborach do PE to „nowa jakość”.

Dziękował również tym, którzy przyczynili się do zwycięstwa PiS, w tym sztabowi wyborczemu.

– Muszę wymienić tutaj pana premiera Mateusza Morawieckiego – tak i teraz był na pierwszej linii, on jest niebywale wręcz odporny na wszelkiego rodzaju trudy i tym razem tą ogromną odporność wykazał; był na dziesiątkach i więcej spotkań, zabierał głos, dziesiątki jeśli nie przeszło sto razy, był – można powiedzieć – jak zwykle niezwykle aktywnym uczestnikiem kampanii wyborczej – mówił prezes PiS.

– Chciałbym podziękować pani premier Beacie Szydło za wspaniałą pracę i to nie tylko w swoim okręgu wyborczym, gdzie odniosła gigantyczny sukces, przeszło pół miliona głosów, ale także za pracę w całym kraju, czuła się odpowiedzialna za całą partię, nie tylko za swój okręg, i rzeczywiście wykonała też olbrzymią pracę – dodał.

Kaczyński podkreślił, że wynik, który osiągnął PiS jest „wielkim sukcesem”. – To jest najlepszy wynik jaki kiedykolwiek, jakakolwiek partia uzyskała po 1989 r. we wszelkiego rodzaju wyborach. Nikt nigdy nie uzyskał więcej niż przeszło 45 proc. – podkreślił.

Jednocześnie zaznaczył, że ten sukces „nie jest sygnałem do zaniechania wysiłku, pracy”. Ale, jest on sygnałem „do zastanawiania się nad tym, co uczynią ci, którzy chcą, żeby było, jak było”. – Oni ciągle są, oni ciągle są aktywni i oni będą z całą pewnością walczyć . I to metodami, których niewielką część poznaliśmy w tych wyborach. Sądzimy, że te metody będą jeszcze gorsze – powiedział Kaczyński.

– Mimo wszystko, jesteśmy przekonani, że zwyciężymy – oświadczył prezes PiS.

źródło:
Zobacz więcej