Odkryto kolejny gatunek prehistorycznego ptaka

Naukowcy odkryli jedynie fragment szkieletu (fot. LMU Munich)

Gatunek prehistorycznego ptaka, który żył w czasach słynnego jurajskiego archeopteryksa (praptaka), opisują naukowcy na łamach pisma „eLife”.

Egipt: Polacy odkryli kościół z połowy IV wieku

Trójnawowy kościół z poł. IV w, bogato zdobiony kolorowymi polichromiami, znaleźli polscy archeolodzy podczas wykopalisk w okolicach egipskiej...

zobacz więcej

Skamieniałości archeopteryksa (praptaka) należą do najsłynniejszych znalezisk paleontologicznych. Od czasu odkrycia pierwszej skamieniałości praptaka w 1861 r. nie znano podobnych gatunków wczesnych ptaków jurajskich.

Dzisiejsze ptaki uważane są za potomków mięsożernych dinozaurów, praptak zaś reprezentuje najstarszych poznanych latających przedstawicieli tej linii. Wszystkie znane skamieniałości praptaka pochodzą z rejonu Solnhofen w Bawarii (Niemcy), który w czasach jurajskich, ok. 150 mln lat temu, składał się z archipelagu wysp oblanych płytkim morzem.

Najnowsze badania w rejonie Solnhofen przyniosły odkrycie kolejnego gatunku wczesnego, jurajskiego ptaka, który nazwany został Alcmonavis poeschli.

„Oznacza to, że różnorodność ptaków w okresie późnej jury była większa, niż dotąd sądzono” – opisuje paleontolog, prof. Oliver Rauhut z Ludwig-Maximilians-Universitaet w Monachium (Niemcy).

Naukowcy odkryli jedynie fragment szkieletu, a mianowicie ptasie skrzydło. Początkowo uznano, że jest to jeszcze jeden okaz archeopteryksa. Jednak dokładne badania porównawcze skamieniałości archeopteryksów i późniejszych ptaków dowiodły, że odkryto skamieniałość nieznanego gatunku.

Zdaniem naukowców Alcmonavis potrafił lepiej latać niż archeopteryks. Wskazują na to liczne cechy anatomiczne, których brakuje u archeopteryksa, a występują u późniejszych ptaków.

źródło:

Zobacz więcej