RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szczerski o wyborach do PE: Pokazały siłę demokracji w Polsce i siłę wyborców

Zdaniem szefa gabinetu prezydenta, wynik wyborów „umacnia trwałość rządów środowiska dobrej zmiany” (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)
Zdaniem szefa gabinetu prezydenta, wynik wyborów „umacnia trwałość rządów środowiska dobrej zmiany” (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

– Wybory do Parlamentu Europejskiego pokazały siłę demokracji w Polsce i siłę wyborców; prognozowany wynik to duży sukces PiS w wyborach, które miały być dla tej partii szczególnie trudne; to umacnia trwałość rządów środowiska dobrej zmiany – powiedział w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Miażdżące zwycięstwo PiS w eurowyborach

W wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS otrzymało 45,56 proc. głosów, Koalicja Europejska – 38,3 proc., Wiosna – 6,04 proc., Konfederacja – 4,55...

zobacz więcej

Z danych PKW przeliczonych z 99,31 proc. obwodowych komisji wyborczych w Polsce wynika, że w wyborach do PE PiS otrzymało 45,56 proc. głosów, Koalicja Europejska – 38,3 proc., Wiosna – 6,04 proc., Konfederacja – 4,55 proc., Kukiz'15 – 3,7 proc., Lewica Razem – 1,24 proc.

Szef gabinetu prezydenta ocenił, że jest to „duży sukces PiS”. – To miały być szczególnie trudne wybory dla PiS, a tymczasem nawet wspólny start sił anty-PiS, które pięć lat temu w wyborach do PE uzyskały połowę głosów, nie dał zwycięstwa; to umacnia trwałość rządów środowiska dobrej zmiany – podkreślił.

Szczerski zauważył też, że jeśli potwierdzą się wyniki z Europy, „największym przegranym wyborów jest prezydent Francji Emmanuel Macron”. – Jako jedyny z przywódców europejskich przegrał we własnym kraju. Pozostali z różnym wynikiem jednak potwierdzili swoje pozycje liderów – wskazał.

Zdaniem szefa gabinetu prezydenta „te wybory pokazały też siłę demokracji w Polsce i siłę wyborców”. – Prezydent apelował o to w swoich wystąpieniach i w orędziu, można więc powiedzieć, że Polacy posłuchali apelu prezydenta i jest to dobre dla pozycji Polski w Europie; to nasz wspólny sukces – powiedział.

Z sondażu exit poll ośrodków Elabe i Ifop Fiducial wynika, że skrajnie prawicowe Zgromadzenie Narodowe (RN) Marine Le Pen RN zdobyło od 24 do 26 mandatów i wyprzedziło w wyborach do PE partię prezydenta Emmanuela Macrona LREM, której przypadnie od 20 do 24 miejsc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej