„Historyczny triumf”. Czarnecki o pierwszych europarlamentarnych wyborach wygranych przez PiS

„Wydaje się, że tak” – odpowiada Ryszard Czarnecki pytany, czy zdobędzie mandat europosła na kolejną kadencję (fot. PAP/Jakub Kamiński)

– Pierwszy raz wygraliśmy wybory europejskie, to historyczny triumf Prawa i Sprawiedliwości – stwierdził europoseł PiS Ryszard Czarnecki w poniedziałek w radiowej Trójce. Jego zdaniem przyczyną sukcesu PiS jest wiarygodność rządu, który realizuje obietnice. Jak wynika z danych opublikowanych przez PKW, sam Czarnecki ma duże szanse, by zdobyć mandat europosła na kolejną kadencję.

Elżbieta Rafalska z mandatem do europarlamentu. W sumie PiS zajmie 27 miejsc

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zdobyła mandat do Parlamentu Europejskiego z okręgu zachodniopomorsko–lubuskiego,...

zobacz więcej

Czarnecki pytany, czy wbrew temu, co podawał w niedzielę sondaż IPSOS, uzyska mandat do PE, odpowiedział: „Wydaje się, że tak”. – To jest mniej ważne, ważny jest historyczny triumf Prawa i Sprawiedliwości. Pierwszy raz wygraliśmy wybory europejskie – wcześniej dwa razy prezydenckie, dwa razy parlamentarne, ale europejskich nigdy – i to jest wielka sprawa – podkreślił.

– Zdaje się, że mamy rekordową liczbę mandatów w historii wyborów europejskich w Polsce. Kiedyś PO miała 25, a my mamy teraz co najmniej 26 – dodał.

Według Czarneckiego przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad Koalicją Europejską jest „olbrzymia”, a przyczyną sukcesu jest „wiarygodność rządu, który realizuje obietnice”.

– Widać, że (rząd) chce, aby Polacy, zwykli Polacy, byli beneficjentami gospodarczego sukcesu Polski (...) To się przekłada również na kieszenie Polaków. Polski rząd ma bardzo jasny program gospodarczy – wspierania własnego państwa w wymiarze ekonomicznym, własnych przedsiębiorców. Nie jesteśmy firmą usługową dla obcych. Chcemy wyrównać szanse wszystkich Polaków tak, żeby nie było lepszych i gorszych – powiedział europoseł PiS.

Jak ocenił, wybory są zawsze plebiscytem – jeśli chodzi o poparcie dla rządu. – W Polsce ten plebiscyt rząd wygrał – oświadczył Czarnecki.

Po podliczeniu głosów z 99,31 proc. obwodowych komisji wyborczych (27098 na 27285) na pierwszym miejscu w wyborach europarlamentarnych jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 45,56 proc. Koalicja Europejska straciła względem exit poll i na tę chwilę ma 38,30 proc. głosów. Trzecie miejsce zajmuje Wiosna z wynikiem 6,04 proc., czwarta Konfederacja zdobyła 4,55 proc. głosów. Na kolejnych pozycjach KUKIZ'15 (3,70 proc.) i Lewica Razem (1,24 proc.).

źródło:

Zobacz więcej