RAPORT

Kampania 2020

Zybertowicz: Donald Tusk to nie jest Wunderwaffe

– Jedna rzecz jest pewna. Donald Tusk to nie jest Wunderwaffe. Użycie języka niemieckiego w tym kontekście oczywiście jest zasadne. Ta Wunderwaffe nie działa – powiedział w poniedziałek w „Kwadransie politycznym” w TVP1 prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog, doradca społeczny prezydenta Andrzeja Dudy. W ten sposób komentował wpływ Donalda Tuska na wynik Koalicji Europejskiej. Gość programu ocenił, że nadchodząca kampania także będzie histeryczna po stronie opozycji.

Prof. Kik: Wynik wyborów pokazał, że obóz anty-PiS-u jest mniej liczny od PiS-u

Wynik wyborów to ogromny sukces Prawa i Sprawiedliwości – ocenił w rozmowie z portalem tvp.info prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana...

zobacz więcej

Gość programu pytany o wpływ Donalda Tuska na wynik KE powiedział, że jedna rzecz jest pewna. – Donald Tusk to nie jest Wunderwaffe. Użycie języka niemieckiego w tym kontekście oczywiście jest zasadne. Ta Wunderwaffe nie działa – powiedział.

W kontekście nadchodzącej kampanii do parlamentu prof. Zybertowicz wskazał, że po stronie PiS dokonano transferów, przesunięto punkty ciężkości. – Ale proces instytucjonalnej reformy państwa jest dopiero przed nami. I to jest kluczowe zadanie, na które PiS pewnie nie będzie mogło sobie pozwolić w kampanii wyborczej, bo na ona na pewno znowu będzie histeryczna. Bo nie widzę innych strategii myślenia po stronie opozycji – wskazał.

Pytany o frekwencję zwrócił uwagę na rolę prezydenta Andrzeja Dudy w mobilizacji elektoratu PiS, który dotąd był mniej wrażliwy na wybory europejskie. – Czy tutaj kluczem nie jest postawa prezydenta Dudy? – pytał i przypomniał, że prezydent wezwał do wyższej frekwencji. – W swoim orędziu powiedział: My jesteśmy Europą, my jesteśmy UE. Zastanawiam się, czy ten czynnik, bo przecież Andrzej Duda ma najwyższy wskaźnik zaufania, na kilka procent wyższą frekwencję zwłaszcza elektoratu PiS się nie przełożył – mówił.

źródło:
Zobacz więcej