Głośne nazwiska wśród przegranych wyborów europarlamentarnych

W PE nie znajdą się m.in. liderzy na listach partii, które znajdują się pod progiem wyborczym – Konfederacji czy KUKIZ'15 (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Joanna Scheuring-Wielgus, Jarosław Wałęsa, Krzysztof Brejza czy Michał Boni – to tylko niektóre z głośnych nazwisk, które prawdopodobnie nie zdobędą mandatu do Parlamentu Europejskiego. Liczba przegranych po wszystkich stronach sceny politycznej jest jednak znacznie dłuższa – szczególnie po stronie partii, które aktualnie znajdują się pod progiem wyborczym: KUKIZ’15, Konfederacji czy Lewicy Razem.

Elżbieta Rafalska z mandatem do europarlamentu. W sumie PiS zajmie 27 miejsc

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zdobyła mandat do Parlamentu Europejskiego z okręgu zachodniopomorsko–lubuskiego,...

zobacz więcej

Z list Koalicji Europejskiej w nowym Parlamencie Europejskim nie znajdzie się europarlamentarzysta obecnej kadencji Michał Boni.

W okręgu nr 1 na Pomorzu mandatu nie wywalczy prawdopodobnie syn byłego prezydenta Jarosław Wałęsa, choć zagłosowało na niego ponad 67 tys. wyborców. Z kolei z okręgu kujawsko-pomorskiego do europarlamentu może nie trafić poseł PO Krzysztof Brejza.

Wśród przegranych w samej Warszawie znalazł się m.in. Adrian Zandberg, jeden z liderów Lewicy Razem, która znalazła się pod progiem wyborczym. Przegraną tego okręgu jest prawdopodobnie także Joanna Scheuring-Wielgus, „dwójka” list Wiosny, która zdobyła niespełna 16,5 tys. głosów – mniej, niż trzecia na ich listach Monika Płatek.

Do nowego Parlamentu Europejskiego nie trafią także m.in. liderzy list Konfederacji czy KUKIZ’15 – partii, które znalazły się pod progiem wyborczym – Piotr Liroy-Marzec czy choćby Stanisław Tyszka, a także Janusz Korwin-Mikke.

Jak wynika ze wstępnych danych PKW, spośród polityków Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu nie trafią prawdopodobnie m.in. Jarosław Sellin czy Tadeusz Cymański.

źródło:
Zobacz więcej