Elżbieta Rafalska z mandatem do europarlamentu. W sumie PiS zajmie 27 miejsc

Prawo i Sprawiedliwość powiększa swoją przewagę także w liczbie zdobytych mandatów do europarlamentu (fot. PAP/Lech Muszyński)

Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, zdobyła mandat do Parlamentu Europejskiego z okręgu zachodniopomorsko–lubuskiego, m.in. obok szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego. Oznacza to powiększenie przewagi Prawa i Sprawiedliwości nad KE także w liczbie mandatów – partia rządząca obejmie 27 miejsc w nowym europarlamencie.

Kogo wybraliśmy do PE? Pierwsze reakcje, minuta po minucie [RELACJA]

W wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS otrzymało 45,56 proc. głosów, Koalicja Europejska – 38,3 proc., Wiosna – 6,04 proc., Konfederacja – 4,55...

zobacz więcej

Informację o wynikach głosowania w okręgu nr 13 na podstawie danych ze 100 proc. obwodowych komisji wyborczych podała na swojej stronie Państwowa Komisja Wyborcza.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, „trójka” na liście PiS, uzyskała 70 916 głosów. To czwarty wynik w skali okręgu.

Pierwsze miejsce zajął kandydat Koalicji Europejskiej, były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (239 893 głosów). Na drugim miejscu znajduje się minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński z PiS (185 168 głosów). Ostatnie miejsce podium przypadło startującemu z list KE europosłowi i wiceszefowi obecnego Parlamentu Europejskiego Bogusławowi Liberadzkiemu z SLD (99 897 głosów).

Frekwencja w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim wyniosła 42,10 proc. i była dwukrotnie wyższa niż w 2014 r., kiedy było to 20,42 proc.

Jak wynika z danych z blisko 96 proc. obwodowych komisji wyborczych, na Prawo i Sprawiedliwość głosowało 46,01 proc. wyborców. Na następnym miejscu znalazła się Koalicja Europejska z wynikiem 37,87 proc. głosów. Na podium jest także Wiosna z wynikiem 6,02 proc. Pod progiem wyborczym znalazły się Konfederacja (4,55 proc.), KUKIZ’15 (3,71 proc.) oraz Lewica Razem (1,3 proc.).

źródło:
Zobacz więcej