RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielka Brytania: Brexit wygrywa. Zdecydowane zwycięstwo partii Farage'a

Istniejąca od kilku miesięcy partia Brexit Nigela Farage'a (C) odniosła spory sukces w wyborach do Parlamentu Europejskiego (fot. Andrew Matthews/PA Images via Getty Images)
Istniejąca od kilku miesięcy partia Brexit Nigela Farage'a (C) odniosła spory sukces w wyborach do Parlamentu Europejskiego (fot. Andrew Matthews/PA Images via Getty Images)

Eurosceptyczna Partia Brexitu Nigela Farage'a weszła w nocy z niedzieli na poniedziałek na kurs ku zdecydowanemu zwycięstwu w brytyjskich wyborach do PE. Jej sukces pokazuje skalę frustracji wyborców wywołanej przedłużającym się procesem wychodzenia z Unii.

Kto zastąpi Theresę May? Johnson i Hunt pierwszymi poważnymi kandydatami

Były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson i obecny, Jeremy Hunt, jako pierwsi liczący się politycy ogłosili, że będą...

zobacz więcej

Po podliczeniu głosów we wszystkich dziesięciu okręgach wyborczych na terenie Anglii, Partia Brexitu – powstałe ledwie kilka miesięcy temu ugrupowanie zwolenników opuszczenia UE, może liczyć obecnie na 28 z 64 dotychczas przyznanych mandatów. Wciąż liczone są jeszcze głosy w Szkocji i Irlandii Północnej, które zdecydują o ostatnich 9 z 73 mandatów do Parlamentu Europejskiego, jakie formalnie przysługują Wielkiej Brytanii. Ich rozdzielenie nie zmieni już jednak aktualnego rozkładu sił.

Krótko po uzyskaniu re-elekcji w południowo-wschodniej Anglii, Farage tłumaczył, że powód sukcesu jego partii jest „bardzo oczywisty: zagłosowaliśmy w referendum za wyjściem (z UE), co miało się wydarzyć 29 marca, ale do czego nie doszło”.

–To potężny sygnał. Partia Pracy i Partia Konserwatywna mogłyby się dzisiejszej nocy wiele nauczyć, ale nie sądzę, żeby z tego chciały skorzystać” – dodał. Jednocześnie wezwał rząd do włączenia nowo wybranych deputowanych z jego ugrupowania do brytyjskiego zespołu negocjującego opuszczenie UE.

– Chcemy wziąć odpowiedzialność (za przebieg rozmów) – zaznaczył, ostrzegając jednocześnie, że jeśli Wielka Brytania nie wyjdzie z UE przed 31 października br. – co jest obecnie ustalonym z UE terminem brexitu, to „powtórzymy te wyniki Partii Brexitu w wyborach parlamentarnych”.

Na drugim miejscu w wyborach uplasowali się pro-europejscy Liberalni Demokraci (15 mandatów; +14 w porównaniu z 2014 rokiem), którzy odnotowali m.in. zaskakujące zwycięstwo w Londynie, zdecydowanie wyprzedzając opozycyjną Partię Pracy (10 mandatów, -8) i Partię Zielonych (7 mandatów; +4).

Theresa May: 7 czerwca zrezygnuję z kierowania Partią Konserwatywną

– Jest i zawsze będzie powodem głębokiego żalu, że nie byłam w stanie zrealizować brexitu – oświadczyła w piątek brytyjska premier Theresa May,...

zobacz więcej

Lider liberałów Vince Cable podkreślił, że do sukcesu ugrupowania doprowadził „klarowny, szczery i niedwuznaczny przekaz”, sprawiający, że stało się ono „najsilniejszą siłą za pozostaniem w Unii Europejskiej w brytyjskiej polityce”.

Polityk skrytykował jednocześnie laburzystów za niejasną strategię ws. brexitu i niechęć do opowiedzenia się za jednym, konkretnym rozwiązaniem tej kwestii, ostrzegając, że „próbując dotychczas zadowolić wszystkich, nie da się zadowolić nikogo”.

– Wielka Brytania nie może dłużej tolerować opozycji, która unika i ucieka od najważniejszego współcześnie tematu – dodał.

Rządząca Partia Konserwatywna zajęła dopiero piątą pozycję, wprowadzając na tym etapie zaledwie trzech deputowanych. Swoje mandaty straciło aż 15 europosłów, w tym m.in. lider Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ERG) Syed Kamall oraz szef delegacji torysów w Parlamencie Europejskim Ashley Fox.

Według telewizji BBC to najgorszy wynik ugrupowania w wyborach ogólnokrajowych od 1832 roku.

Wyniki wyborów ukazują polaryzację brytyjskiego społeczeństwa wokół kwestii członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, która mobilizuje przede wszystkim elektorat ugrupowań o wyrazistych stanowiskach w tej sprawie: za szybkim opuszczeniem Wspólnoty lub próbą odwrócenia decyzji o wyjściu z UE podjętej w referendum z 2016 roku.

Oficjalne wyniki czwartkowych wyborów w 11 okręgach wyborczych na terenie Anglii, Walii i Szkocji (70 mandatów) oraz podlegającej oddzielnemu systemowi politycznemu Irlandii Północnej (3) są stopniowo ogłaszane w nocy z niedzieli na poniedziałek. Żadna z czołowych telewizji nie zamówiła badania exit poll.

źródło:

Zobacz więcej