RAPORT

Kampania 2020

Głosowanie według wieku: najmłodsi za PiS

Głosowanie według wieku (fot. IPSOS)

Wśród najmłodszych wyborców w wieku od 18 do 29 lat największe poparcie zdobyli kandydaci z list Prawa i Sprawiedliwości – wynika z sondażu exit poll pracowni IPSOS dla TVP Info. Minimalnie mniej głosów w tej samej kategorii wiekowej zdobyli przedstawiciele Koalicji Europejskiej. Na trzecim miejscu w tej grupie uplasowała się Konfederacja.

Prof. Kik: Wynik wyborów pokazał, że obóz anty-PiS-u jest mniej liczny od PiS-u

Wynik wyborów to ogromny sukces Prawa i Sprawiedliwości – ocenił w rozmowie z portalem tvp.info prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana...

zobacz więcej

Według IPSOS w wyborach do PE PiS uzyskał 42,4 proc. głosów; Koalicja Europejska – 39,1 proc.; Wiosna – 6,6 proc.; Konfederacja – 6,1 proc. Zgodnie z danymi exit polls PiS obejmie 24 mandaty; Koalicja Europejska – 22; Wiosna Roberta Biedronia – 3; Konfederacja – 3 mandaty.

Z sondażu exit poll wynika także, jakie poparcie notowały poszczególne komitety w ramach danej kategorii wiekowej.

Młodzi w wieku od 18 do 29 lat najchętniej głosowali na PiS – 28,4 proc. w tej kategorii wiekowej. Na KE swój głos w tym przedziale wiekowym oddało 27,3 proc. wyborców.

Trzecie miejsce w tej kategorii z wynikiem 18,5 proc. w tej grupie wiekowej zdobyła Konfederacja. Z kolei z tej samej grupy 13,7 proc. swój głos oddało na listy Wiosny.

Najczęściej na PiS głosowali wyborcy w wieku 50 lat i więcej. Na listy KE najczęściej swój głos oddawali wyborcy w wieku 40-49 lat.

źródło:
Zobacz więcej