SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

„Te wyniki to bardzo dobry dla PiS prognostyk na wybory jesienne”

PiS wygrało wybory do PE (fot. PAP/Jakub Kamiński)
PiS wygrało wybory do PE (fot. PAP/Jakub Kamiński)

– Oceniam te wyniki jednoznacznie jako zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości. To bardzo dobry wynik i bardzo dobry prognostyk przed jesiennymi wyborami. Taka jest tendencja, PiS w kolejnych eurowyborach zyskał coraz większe poparcie – ocenił w rozmowie z portalem tvp.info Artur Wróblewski, politolog z Uczelni Łazarskiego.

Prof. Kik: Wynik wyborów pokazał, że obóz anty-PiS-u jest mniej liczny od PiS-u

Wynik wyborów to ogromny sukces Prawa i Sprawiedliwości – ocenił w rozmowie z portalem tvp.info prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana...

zobacz więcej

Jak zaznaczał Wróblewski, te wybory pokazały, że „Unia Europejska ma się bardzo dobrze, jest bardzo witalna”. – Frekwencja 43 proc. pokazała, że przekroczyliśmy ostatnią średnią unijną. Ludzie coraz bardziej interesują się politycznym wymiarem UE – wskazywał.

– Mamy wreszcie UE, która jest podmiotem liczącym się w polityce wewnętrznej. Polacy w UE zaczynają się czuć coraz lepiej – dodał.

Wskazując na „porażkę Koalicji Europejskiej” w eurowyborach Wróblewski stwierdził, że to wszystko przez „brak kreatywnych pomysłów na Europę”. – Po drugie: misz-masz, mydło i powidło. KE nie sprawdziła się, bo jest w niej polityczny rozstrzał. Jest tam nawet lewica, która się kanibalizuje. Brak propozycji i kreatywności – ocenił

Według sondażu exit poll pracowni IPSOS dla TVP Info Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając 42,2 proc. głosów. Drugie miejsce z wynikiem 39,1 proc. zajmuje Koalicja Europejska. Trzecia jest Wiosna Roberta Biedronia (6,6 proc.). Próg wyborczy przekroczyła także Konfederacja (6,1 proc.). Pod progiem wyborczym znalazło się ugrupowanie (Kukiz’15) z 4,1 proc. i Lewica Razem (1,3 proc). Frekwencja w eurowyborach była najwyższa w historii i wyniosła 43 proc.

źródło:
Zobacz więcej