RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Prof. Kik: Wynik wyborów pokazał, że obóz anty-PiS-u jest mniej liczny od PiS-u

Frekwencja w wyborach wyniosła 43 proc. (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Wynik wyborów to ogromny sukces Prawa i Sprawiedliwości – ocenił w rozmowie z portalem tvp.info prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. – Prawdę mówiąc – nie spodziewałem się go, ponieważ myślałem, że rozbicie głosów prawicowego elektoratu na PiS i Konfederację może zmienić generalny układ wyborów – dodał.

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając 42,4 proc. głosów – wynika z badania exit poll pracowni IPSOS dla TVP...

zobacz więcej

Według politologa głosy PiS i Konfederacji należy liczyć łącznie. – Konfederacja to bardziej prawicowa odnoga obozu Prawa i Sprawiedliwości. Różnią się programowo, ale jeżeli spojrzeć na Koalicję Europejską, to tam różnice są znacznie większe – zwrócił uwagę. – Okazuje się, że w Polsce duży obóz prawicy ma większe możliwości, większe poparcie i zdolności mobilizacyjne – podkreślił.

– Mimo że Koalicja Europejska osiągnęła zupełnie przyzwoity wynik, to jednak okazało się, że kakofonia dźwięków, alians różnorodnych ugrupowań, nie tworzy wartości dodanej w Polsce – przekonywał prof. Kik.

– Cała Koalicja Europejska, czyli obóz mainstreamu neoliberalnego, został zbudowany w opozycji do PiS-u. Wyniki wyborów pokazały, że obóz anty-PiS-u jest mniej liczny od PiS-u – zwrócił uwagę. Wskazał również, że na zły wynik ugrupowania Kukiz’15, które znalazło się poniżej progu wyborczego, największy wpływ miał wyższy od sondażowego wynik Konfederacji.

Według sondażu exit poll pracowni IPSOS dla TVP Info Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając 42,2 proc. głosów. Drugie miejsce z wynikiem 39,1 proc. zajmuje Koalicja Europejska. Trzecia jest Wiosna Roberta Biedronia (6,6 proc.). Próg wyborczy przekroczyła także Konfederacja (6,1 proc.). Pod progiem wyborczym znalazło się ugrupowanie (Kukiz’15) z 4,1 proc. i Lewica Razem (1,3 proc). Frekwencja w eurowyborach była najwyższa w historii i wyniosła 43 proc.

źródło:
Zobacz więcej