Szwedka skazana w Iraku za współpracę z dżihadystami

To pierwszy przypadek skazania obywatela Szwecji w Iraku za powiązania z dżihadystami (fot. ISIS/cc)

29-letnia Szwedka, matka trójki dzieci, została skazana przez sąd w Bagdadzie na 15 lat więzienia. Była oskarżona o powiązania z tak zwanym Państwem Islamskim. To pierwszy przypadek skazania obywatela Szwecji w Iraku za powiązania z dżihadystami.

Europejscy dżihadyści chcą wracać do domu

Około 6 tys. islamskich ekstremistów z Europy przyłączyło się do Państwa Islamskiego. Do tego trzeba dodać drugie tyle kobiet, które wyjechały do...

zobacz więcej

Szwedka, która przeszła na islam, w 2014 roku pojechała z dwiema córkami do Iraku, na tereny będące pod kontrolą tak zwanego Państwa Islamskiego. Na miejscu czekał na nią mąż. W czasie, gdy mieszkali w tzw. Kalifacie, urodziło im się trzecie dziecko.

W październiku zeszłego roku kobieta stanęła już raz przed irackim sądem. Wtedy została oczyszczona z zarzutów o współpracę z terrorystami, ale skazano ją na pół roku więzienia za nielegalne przedostanie się do Iraku. W wyniku apelacji prokuratora była dziś ponownie sądzona za powiązania z Państwem Islamskim.

Mąż Szwedki zginął trzy lata temu podczas bombardowania miasta Tal Afar koło Mosulu. Był pochodzenia szwedzko-irackiego. Jego nazwisko figurowało w kartotece szwedzkiej służby bezpieczeństwa. Jesienią 2011 roku został zatrzymany w Göteborgu. Podejrzewano go o udział w przygotowaniach do zamachu na artystę Larsa Vilksa. Ostatecznie został uniewinniony i wyjechał do Syrii.

W Iraku, za kontakty z tamtejszym odłamem Państwa Islamskiego, zostało skazanych kilkuset obcokrajowców. Około stu z nich otrzymało karę śmierci, inni – długoletnie kary więzienia.

źródło:
Zobacz więcej