RAPORT

Kampania 2020

Premier: Sytuacja na Wiśle w Sandomierzu jest stabilna

Premier Mateusz Morawiecki w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Sytuacja na Wiśle w Sandomierzu jest stabilna. Stan alarmowy jest przekroczony o ponad metr, jednak obecnie nie zagraża wylaniem – napisał w niedzielę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Fala wezbraniowa na Wiśle kieruje się na wschód. Premier: Trwają przygotowania na jej nadejście

Fala wezbraniowa na Wiśle opuściła Małopolskę i kieruje się na wschód. „Z informacji wojewody podkarpackiego wynika, że sytuacja w powiecie...

zobacz więcej

„Sytuacja na Wiśle w Sandomierzu jest stabilna. Stan alarmowy jest przekroczony o ponad metr, jednak obecnie nie zagraża wylaniem. Służby pracowały całą noc nad zabezpieczaniem przecieków. W Oblekoniu wał przestał się osuwać, po obniżeniu poziomu wody będzie budowany wał opaskowy” – wskazał premier w niedzielnym wpisie na Twitterze.

W woj. świętokrzyskim w związku z intensywnymi opadami deszczu obowiązuje 11 alarmów i 14 pogotowi przeciwpowodziowych. Służby przygotowują się do nadejścia fali wezbraniowej na Wiśle, która przekroczyła stany alarmowe na wszystkich wodowskazach.

Z informacji z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach wynika, że minionej nocy strażacy odnotowali kilka nowych zdarzeń – m.in. w powiecie opatowskim, gdzie poprawiano przesiąkający wał. Ponadto służby kontrolują pozostałe wały przeciwpowodziowe, m.in. w Zawichoście i Sandomierzu.

Według prognoz synoptyków w woj. świętokrzyskim w niedzielę koło południa mogą pojawić się gwałtowne burze i przelotne opady. W całym regionie temperatura przekroczy 20 st. Celsjusza.

źródło:

Zobacz więcej