PKW: Głosowanie bez zakłóceń także na terenach dotkniętych podtopieniami

– Wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 7; fala powodziowa nie spowodowała perturbacji i nie było potrzeby przenoszenia obwodowych komisji – poinformował na konferencji prasowej Wiesław Kozielewicz, zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. W wyborach do Parlamentu Europejskiego wybieramy 52 europosłów spośród 866 kandydatów. Frekwencja na godz. 12 wyniosła 14,39 proc. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.

Eurowybory w Polsce: Co zabrać do lokalu wyborczego, na co uważać?

Polacy wybierają dziś posłów do Parlamentu Europejskiego. Uprawnionych do głosowania jest prawie 30 mln osób.

zobacz więcej

PKW na konferencji o godz. 13.30 podała, że według stanu na godz. 9.30 zanotowano 47 przypadków naruszenia zasad prawa wyborczego. Najwięcej z tych incydentów dotyczyło przypadków usuwania i uszkadzania ogłoszeń – 20 przypadków, a także prowadzenia agitacji wyborczej – 11 przypadków. W jednym przypadku – jak podała PKW – wyborca wyniósł kartę wyborczą z lokalu. W wyniku akcji policji kartę tę odzyskano.

– Można powiedzieć, że wybory przebiegają bez większych, istotnych zakłóceń – podsumował na konferencji prasowej Arkadiusz Despot-Mładanowicz, członek PKW.

Przedstawiciele PKW pytani byli o sytuację z Olsztyna, gdzie przewodniczący jednej z komisji wyborczych był nietrzeźwy. – W żaden sposób to nie wpłynęło na wybory. To miało miejsce jeszcze przed otwarciem lokalu wyborczego. Pan przewodniczący został zastąpiony inną osobą – wyjaśniła Magdalena Pietrzak, sekretarz PKW.

Pierwsze dane o frekwencji

Do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych jest 29 mln 994 tys. 623 wyborców; wybory odbywają się w 27 286 obwodach głosowania. Polacy przebywający podczas eurowyborów za granicą zagłosują w jednym ze 203 obwodów głosowania utworzonych poza granicami Polski; będą wybierali kandydatów z okręgu warszawskiego (obejmującego Warszawę i okoliczne powiaty).

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała na konferencji prasowej, że frekwencja na godz. 12 wyniosła 14,39 proc. O godz. 18.30 ma zostać podana frekwencja według stanu na godz. 17. Ostatnia konferencja PKW planowana jest na godz. 22.

Szacunkowe wyniki po zamknięciu lokali wyborczych

Po zakończeniu ciszy wyborczej stacje TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego. Będą to informacje o procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, podziale mandatów, frekwencji wyborczej oraz kandydatach, którzy zdobyli mandaty w PE.

Do lokalu wyborczego z dokumentem tożsamości lub z aplikacją mObywatel

Podczas niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego Polacy będą mogli po raz pierwszy użyć za pomocą smartfona bezpłatnej aplikacji mObywatel...

zobacz więcej

W tegorocznych wyborach do PE w Polsce wybierzemy 52 europosłów, o jednego więcej niż poprzednio. Nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu nie będzie już brytyjskich posłów.

Wszystko jednak wskazuje na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej, na początku lipca, Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty. Zastosowane zostaną więc przepisy specjalnej ustawy, określającej zasady na jakich wskazany zostanie ten z wybranych posłów do europarlamentu, który nie obejmie mandatu.

Całkowita liczba kandydatów w wyborach do PE wynosi 866 osób, z czego 404 to kobiety. O jeden mandat powalczy średnio 17 kandydatów. Średnia wieku kandydatów do Parlamentu Europejskiego wynosi 46 lat. Najmłodszy kandydat ma 21 lat, a najstarszy – 80.

W eurowyborach listy we wszystkich 13 okręgach wyborczych zarejestrowało 6 komitetów. Z listą nr 1 w wyborach do PE wystartuje Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy, z nr 2 – Wiosna Roberta Biedronia, nr 3 wylosowała Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni, a nr 4 – Prawo i Sprawiedliwość; nr 5 ma Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej, a nr 6 – Kukiz'15.

źródło:
Zobacz więcej