RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Pszczela autostrada. Londyn walczy o owady

Coraz więcej miast tworzy programy pomocy pszczołom i innym owadom zapylającym (fot. Pexels)
Coraz więcej miast tworzy programy pomocy pszczołom i innym owadom zapylającym (fot. Pexels)

Wymieranie pszczół to coraz bardziej palący problem. Ciekawe rozwiązanie zaproponowali londyńscy radni. Wystąpili z wnioskiem o stworzenie „zielonej autostrady”, która połączy 22 parki i zapewni tym pożytecznym owadom bezpieczne korytarze do poruszania się.

Wrzucił do stawu ule z pszczołami. Policja zatrzymała sprawcę

Policja ujęła sprawcę wrzucenia do stawu sześciu uli i utopienia 120 tys. pszczół. 28-letni mężczyzna nie potrafił powiedzieć, dlaczego to zrobił....

zobacz więcej

Autostrada, za którą stoi radna Krupa Sheth, ma powstać na początek w północno-wschodniej części miasta. Docelowo ma połączyć 22 londyńskie parki.

W sieci korytarzy o długości 11 km mają zostać posadzone kwiaty szczególnie przyciągające pszczoły. Pomogą one przeżyć w nieprzyjaznym, miejskim środowisku tym oraz innym owadom zapylającym.

Inicjatywa jest odpowiedzią na niepokojące dane. W ciągu ostatnich dwóch dekad populacja gatunków owadów zmniejszyła się na Wyspach nawet o jedną trzecią. Do tego zaburzona została równowaga gatunkowa – liczba owadów niezapylających żyjących w rejonach upraw rolniczych wciąż się zwiększa.

Niedawno Wielka Brytania przyjęła Narodowy Program Pomocy Owadom Zapylającym. Nad nowymi pomysłami pracuje też wspierany przez rząd panel ekspertów zrzeszony w organizacji charytatywnej Buglife. Sugerują oni sadzenie dzikich łąk przy drogach w całym kraju. Dzięki temu udałoby się stworzyć sieć „owadzich dróg” o długości prawie 400 tys. km.

Media przypominają, że wiele miast w Europie ma programy pomocy pszczołom. Pierwszą autostradę dla nich stworzono w 2016 roku w Oslo. W ubiegłym roku w Berlinie powstała natomiast sieć „pszczelich hoteli”. W wielu miastach, także polskich, na dachach powstają natomiast pasieki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej