RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Franciszek: Kultura wrogości wobec niepełnosprawnych powodem aborcji

Papież Franciszek podkreślił wartość życia ludzkiego (fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)
Papież Franciszek podkreślił wartość życia ludzkiego (fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI)

Papież powiedział, że kultura wrogości wobec niepełnosprawnych często skłania do aborcji. Franciszek przyjął na audiencji uczestników międzynarodowego sympozjum „Tak dla życia”, zorganizowanego przez Dykasterię do spraw Świeckich, Rodziny i Życia.

Papież Franciszek: Należy przyjmować i kochać każde życie

Należy przyjmować i kochać każde życie, także to „starcze, cierpiące i chore” – mówił papież Franciszek podczas noworocznej mszy św. w Watykanie. ...

zobacz więcej

Podczas przemówienia w Watykanie przyznał, że nie wolno niszczyć ludzkiego życia z powodu stanu zdrowia, wieku lub upośledzenia. Zauważył, że dziś dzięki badaniom prenatalnym można już w pierwszych tygodniach życia płodu odkryć jego deformacje i patologie, co z kolei stanowi niebezpieczeństwo dla życia dziecka i spokoju matki.

Papież dodał, że z drugiej strony osiągnięcia medycyny pozwalają leczyć dziecko już w okresie prenatalnym, więc powinno być ono traktowane jako mały pacjent. Napiętnował aborcję chorego płodu jako formę prewencji i wyraz nieludzkiej mentalności eugenicznej.

Powiedział też, że „aborcja nie jest nigdy odpowiedzią”, której się szuka. Natomiast – każde dziecko, które pojawia się w łonie kobiety jest darem, który zmienia historię rodziny: ojca matki, dziadków i rodzeństwa. I to dziecko potrzebuje być przyjęte, kochane – podkreślił.

Skierował też swój apel do lekarzy, aby mieli na uwadze zarówno leczenie pacjentów jak i „świętą wartość życia”. Zachęcał ich też do okazywania wsparcia osobom znajdujących się w trudnościach. – Zawód lekarza jest misją, powołaniem do życia i jest to ważne, aby lekarze mieli świadomość bycia darem dla rodzin, które się im zawierzają: lekarze zdolni do wchodzenia w relacje, (…) proaktywni w obliczu bólu, zdolni uspokajać i angażować się w znajdowanie rozwiązań szanujących każde ludzkie życie – powiedział papież.

Zaznaczył również, że nauczanie Kościoła jest jasne i mówi, że życie ludzkie jest święte i nienaruszalne. Natomiast życie to nie tylko kwestia wiary, co ludzka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej