RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Katedra Notre-Dame ma być gotowa przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu

Odbudowa Katedry Notre-Dame ma potrwać pięć lat (fot. PAP/EPA/PHILIPPE LOPEZ)
Odbudowa Katedry Notre-Dame ma potrwać pięć lat (fot. PAP/EPA/PHILIPPE LOPEZ)

Rekonstrukcja Katedry Notre-Dame w Paryżu ma potrwać pięć lat – ogłosił prezydent Francji Emmanuel Macron. Zapewnił, że taki termin jest wystarczający i nie wpłynie na jakość przeprowadzanych prac podczas odbudowy zabytku.

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu

Ogromny pożar strawił znaczną część ponad 800-letniej katedry Notre Dame w Paryżu, jeden z symboli stolicy Francji. Z ogniem walczyło około 400...

zobacz więcej

Prezydent Macron zapewnił też o przywróceniu katedrze iglicy. Budowa ma się opierać na „tym co zrobił Viollet-Le-Duc w swoim czasie”, który połączył tradycję i nowoczesność. Ten dziewiętnastowieczny francuski architekt zajmował się renowacją zabytków, w tym właśnie paryskiej katedry.

– Notre-Dame nie jest jeszcze bezpieczna – powiedział włoskiej gazecie „La Repubblica” Paolo Vannucci, inżynier z Uniwersytetu w Wersalu. Uważa on, że kamienna struktura może już dłużej nie być w stanie podtrzymywać konstrukcji. A katedrze zagrażają silne podmuchy wiatru. – Według moich obliczeń ryzyko zawalenia na poziomie sklepienia jest wysokie – podkreśla.

Pożar paryskiej katedry wybuchł 15 kwietnia. Zniszczeniu uległa iglica i drewniany dach. Odnowiony zabytek ma być gotowy przed letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w 2024 roku. Uchwałę o rekonstrukcji w ciągu pięciu lat przyjęło już Zgromadzenie Narodowe. Senat podejmie decyzję 27 maja.

źródło:
Zobacz więcej