Kolejni himalaiści zginęli wchodząc na Mount Everest

Liczba śmiertelnych ofiar wypadków na najwyższym szczycie świata w tym tygodniu wzrosła do dziesięciu (fot. pixabay.com/skeeze)

Podczas wspinaczki na Mount Everest zginęło dwóch himalaistów, Irlandczyk i Brytyjczyk – poinformowali organizatorzy wyprawy. Tym samym liczba śmiertelnych ofiar wypadków na najwyższym szczycie świata w tym tygodniu wzrosła do dziesięciu.

Ponad 300-osobowy tłum w „strefie śmierci”. Kolejne zgony na Mount Evereście

Dwoje wspinaczy zmarło na Mount Evereście. Himalaiści alarmują, że w najwyższych partiach panuje… tłok, który utrudnia przeprowadzenie operacji...

zobacz więcej

Jak powiedział Murari Sharma z Everest Parivar Expedition, Brytyjczyk dotarł dziś na szczyt, ale stracił przytomność i spadł 150 metrów w dół. Zginął na miejscu. Inny organizator wyprawy poinformował, że himalaista z Irlandii stracił życie wczoraj, wspinając się po tybetańskiej stronie Everestu.

Liczba śmiertelnych ofiar wypadków na najwyższym szczycie świata w tym tygodniu wzrosła tym samym do dziesięciu. Himalaiści alarmują, że w najwyższych partiach panuje… tłok, który utrudnia przeprowadzenie operacji ratunkowej. Na popularnym zdjęciu z Mount Everestu sprzed kilku dni widać długą kolejkę himalaistów, ciągnącą się wzdłuż grani prowadzącej w kierunku szczytu.

Danduraj Ghimire, dyrektor nepalskiego departamentu turystyki, odrzucił jednak sugestie, że „korek” złożony ze wspinaczy przyczynił się do kolejnych zgonów w obrębie góry.

źródło:
Zobacz więcej