Festiwal „Dwa Teatry”. Wielkie Nagrody dla Łabonarskiej i Englerta

W Sopocie rozpoczął się festiwal „Dwa Teatry” (fot. TVP Info)

W sali sopockiego Multikina zainaugurowano w piątek 19. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Wielkie Nagrody Festiwalu otrzymają: Halina Łabonarska i Jan Englert. W festiwalowym konkursie „Dwa Teatry” wezmą udział 34 słuchowiska i 28 spektakli telewizyjnych. Impreza zakończy się 27 maja.

„Getsemani” i „Hamlet” wygrały „Dwa Teatry”

zobacz więcej

Galę otwarcia poprzedził w piątek po południu cykl pokazów i imprez towarzyszących, m.in. panel dyskusyjny o twórczości Stanisława Wyspiańskiego pod hasłem „Wyspiański. Sonda w duszę Polaków”, który poprowadził redaktor naczelny „Teatru” prof. Jacek Kopciński.

Jurorami w kategorii spektakli telewizyjnych są: Wojciech Tomczyk, Andrzej Haliński, Jacek Raginis–Królikiewicz, Wojciech Nowak i Michał Kotański.

Imprezę zakończy festiwalowa gala 27 maja o godz. 19, podczas której wręczana zostanie Wielka Nagroda.

Organizatorzy festiwalu Telewizja Polska i Polskie Radio postanowili, że w tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu „za wybitne kreacje” uhonorują Halinę Łabonarską i Jana Englerta.

Telewizja Polska i Polskie Radio teatrem stoją

Słuchowisko „Ordonka” Programu II Polskiego Radia w reżyserii Dariusza Błaszczyka oraz spektakl „Inspekcja” Teatru TVP w reżyserii Jacka...

zobacz więcej

Po raz pierwszy w tym roku widzowie telewizyjnej Jedynki będą mieli okazję obejrzenia spektaklu, który otrzyma tego dnia Grand Prix. Będzie on emitowane tuż po zakończeniu gali – o godz. 21 w TVP1. Z kolei słuchacze Polskiego Radia będą mogli w tym samym czasie na antenie programu I wysłuchać dzieła, które zdobyło Grand Prix w konkursie radiowym.

W związku z obchodami roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego odbędzie się wydarzenie: „Dwa Teatry czytają Gustawa Herlinga-Grudzińskiego” – aktorskie czytania opowiadań autora „Dziennika pisanego nocą” w reż. Henryka Rozena. Przygotowano też cykl spotkań z aktorskimi gwiazdami i wydarzeń związanych z rocznicami Stanisława Wyspiańskiego, Witolda Gombrowicza i Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Festiwalowe spotkania z twórcami spektakli i słuchowisk będą odbywać się tym razem nie tylko w Sopocie, ale również w Gdyńskim Centrum Filmowym i w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Dyrektorami artystyczno-programowymi festiwalu są: Ewa Millies–Lacroix (ze strony Telewizji Polskiej) oraz Janusz Kukuła i Małgorzata Małaszko–Stasiewicz (ze strony Polskiego Radia). Dyrektorem całości jest Joanna Strzemieczna–Rozen.

Tradycyjnie organizatorami festiwalu są Telewizja Polska i Polskie Radio, a współorganizatorami – Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Miasta Sopot, Gdynia i Gdańsk. Producentem Festiwalu jest Gdański Oddział Telewizji Polskiej.

Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

źródło:

Zobacz więcej