RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Japoński architekt laureatem nagrody Pritzkera

Araty Isozaki zaprojektował m. in. olbrzymi stadion Palau Sant Jordi w Barcelonie w 1992 r. (fot. Wikimedia Commons/German Ramos)

Japoński architekt Arata Isozaki został w piątek wieczorem laueatem przyznawanej corocznie od 1979 r. prestiżowej nagrody Pritzkera, uważanej za odpowiednik nagrody Nobla w dziedzinie architektury.

Wenecja żąda odszkodowania od architekta mostu

Władze Wenecji zażądały od znanego hiszpańskiego architekta Santiago Calatravy by z własnej kieszeni pokrył koszty napraw mostu, który zbudowano...

zobacz więcej

Nagrodę wręczono podczas uroczystości z udziałem ponad 1000 zaproszonych gości w Oranżerii pałacu w Wersalu, pod Paryżem.

Najbardziej widoczna podczas uroczystości była jednomyślność architektów z całego świata w kwestii potrzeby odbudowy poważnie uszkodzonej niedawno przez pożar paryskej katedry Notre Dame. – Notre Dame zostanie odbudowana dla nas wszystkich! Należy budować, zapełnić puste miejsca powstałe w rezultacie pożaru – powiedział syn fundatora nagrody Jaya A. Pritzkera, Tom Pritzker, przewodniczący sponsorującej nagrodę Hyatt Foundation.

Pritzker podkreślił, że tegoroczny laureat miał 13 lat kiedy Amerykanie zrzucili bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki. – Wykazał siłę uporu chcąc wciąż budować i budować na całym świecie – powiedział.

W projektach 88-letniego obecnie Araty Isozaki widać wpływy zarówno Zachodu jak i Orientu. Zaprojektował m. in. olbrzymi otwarty stadion Palau Sant Jordi w Barcelonie w 1992 r., Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCA) w Los Angeles w 1986 r. i Centrum Kongresowe w Katarze w 2011 r.

źródło:

Zobacz więcej